40 lat pracy twórczej prof. Artura Popka
W Lublinie odbędzie się wernisaż wystawy pod tytułem „Grafika i malarstwo”. Ekspozycja jest okazją do uczczenia 40 lat pracy twórczej prof. Artura Popka z Instytutu Sztuk Pięknych UMCS.
Artysta należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Współpracował między innymi jako grafik-ilustrator z Nowym Dziennikiem w New York USA.
Prof. Artur Popek zorganizował ponad 80 wystaw indywidualnych, wziął udział w ponad 70 wystawach międzynarodowych. Jego prace zdobyły międzynarodowe uznanie, wchodząc w skład wielu zbiorów galerii i muzeów.
Jego twórcze dokonania skupiają się wokół grafiki warsztatowej, a zwłaszcza tradycyjnych, szlachetnych technik metalowych. Wypracował rozpoznawalny warsztat będący sumą doświadczeń z pogranicza grafiki, malarstwa, rzeźby i mediów cyfrowych.
Wernisaż rozpocznie się o 17.00 w Uniwersyteckiej Galerii Sztuki UMCS.
Święto literatury faktu w Radiu Lublin
W Radiu Lublin trwa VIII Festiwalu Reportażu.
– Drugi dzień wydarzenia to m.in panel sportowy – mówi pomysłodawczyni festiwalu, Agata Koss-Dybała. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Spektakl o świętej w Centrum Kultury w Lublinie
Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na spektakl „Konam, bo nie umarłam jeszcze. Podwójne życie Teresy”.
Przedstawienie oparte jest na sztuce jednego z najważniejszych obecnie dramatopisarzy hiszpańskich, Paco Bezerry.
Bohaterką dramatu jest św. Teresa z Ávili – mistyczka, doktor Kościoła, pisarka kontrreformacji i teolożka. Rodzi się ona po raz kolejny po ponad 500 latach, w XXI wieku i rusza w podróż po odmienionym świecie.
Autor przedstawia postać świętej jako kobiety na wskroś współczesnej, silnej, wrażliwej i utalentowanej pisarki i poetki.
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami. Poprowadzi je Jacek Wakar. Spektakl w Centrum Kultury w Lublinie rozpocznie się o 19:00.
„Nasza klasa” w Warsztatach Kultury
„Miasto edukacji” nosi tytuł październikowy cykl Miasta Movie. Dziś w ramach cyklu zobaczymy estoński film „Nasza klasa”.
Kino lubi wątki edukacyjne, szkoła pojawia się jako miejsce akcji w wielu legendarnych filmach. Miasto Movie prezentuje te mniej znane i ciekawe obrazy.
„Nasza klasa” ukazuje uniwersalne problemy współczesnej szkoły. Film pokazuje przemoc w świecie nastolatków. Szesnastoletni Joosep doświadcza jej od rówieśników. Doświadcza też obojętności nauczycieli. Czy ktoś przyjdzie mu z pomocą, jaki będzie finał? O tym można przekonać się wybierając się o 19.00 do Warsztatów Kultury w Lublinie.
Wernisaż w Galerii OKNA
Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza na wernisaż Magdaleny Brauze „Nieoczywiste. Moje imaginarium”.
Autorka maluje głównie akwarelą, akrylem i tuszami alkoholowymi. Obrazy, które zobaczymy na wystawie, zostały wykonane techniką malowania płynnymi farbami akrylowymi. Technika ta daje ogromne możliwości tworzenia unikatowych prac w dziedzinie abstrakcji.
Wernisaż rozpocznie się o 19.00 w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie przy ul. Peowiaków 12 w Lublinie.
Fot. Iwona Burdzanowska