– W województwie lubelskim nie ma w tym momencie nowych ognisk ASF (afrykańskiego pomoru świń) – powiedziała w Polskim Radiu Lublin dr Monika Michałowska, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny w Lublinie.
W tym roku w skali kraju stwierdzono 21 ognisk ASF, z czego zdecydowana większość – 13 – w Lubelskiem.
– To przede wszystkim kwestia położenia województwa na wschodzie kraju – dodaje dr Michałowska. – Graniczymy z dwoma państwami. Wszyscy wiemy, że zwierzęta granic nie znają i przekraczają je według własnego uznania, kiedy mają ochotę. Głównym rezerwuarem wirusa ASF w środowisku są dziki. Ostatnie ognisko było stwierdzone 18 sierpnia, minęły już trzy tygodnie i to pozwala nam mieć nadzieję, że powoli ta sytuacja będzie się normowała i nowe ogniska nie będą stwierdzane. Te trzy tygodnie to duża przerwa. Przy poprzednich epidemiach te ogniska krócej po sobie następowały.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Ostatnie zakażenie ASF stwierdzono 18 sierpnia w miejscowości Glinny Stok w gminie Siemień w powiecie parczewskim. Zakażenie stwierdzono u 35 świń. Największe w tym roku ognisko ASF stwierdzono w powiecie radomskim na Mazowszu. Zakażonych było ponad 2 tysiące świń.
CZYTAJ: Kolejne ognisko ASF w regionie. Jest ich już 12
RMaj / opr. PrzeG
Fot. PrzeG