– Problem kondycji psychicznej u dzieci i młodzieży narastał od lat – mówił w Radiu Lublin psycholog, prof. Akademii WSEI Wiesław Poleszak.
W ciągu pięciu lat liczba prób samobójczych wśród młodych wzrosła ponad dwa i pół raza, a według danych NFZ – tylko w ciągu ostatnich dwóch lat – dwukrotnie wzrosła liczba młodych ludzi, którzy korzystali z pomocy psychiatrycznej.
Według prof. Poleszaka problemy te są m.in. pochodną zmian społeczno-kulturowych i słabnących relacji rówieśniczych.
– Jakbyśmy sobie popatrzyli na nas i na nasze dzieicństwo to większość wolnego czasu spędzaliśmy z rówieśnikami. Teraz młodzi ludzie czasami grają, komunikują się, ale to jest tzw. relacja zapożyczona, nie bezpośrednia. Trening czyni mistrza. Żeby się nauczyć emocji, reakcji, bycia ze sobą potrzeba naprawdę wielu godzin. Jak mamy być sprawni społecznie, kiedy tego nie ćwiczymy?
Cała rozmowa w materiale wideo:
W ocenie prof. Poleszaka problemy te uwypukliła pandemia. Wtedy wielu uczniów doświadczyło samotności, izolacji, a dla nich – jak podkreślał – właśnie relacje rówieśnicze są kluczowe dla rozwoju.
Akademii WSEI wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie realizuje psychoprofilaktyczny program, którego celem jest m.in. zabieganie depresji u dzieci.
W tym tygodniu, 7-8 września, w Lubelskiej Akademii WSEI obędą się pierwsze warsztaty dla 260 policjantów. W ramach zajęć policjanci wspólnie z pracownikami Akademii WSEI opracują szczegółowe scenariusze działań profilaktycznych realizowanych przez policję w programie pilotażowym.
RCh / opr. PrzeG
Fot. PrzeG