„Myśląc Ojczyzna” to hasło konferencji, która trwa w Strzyżewicach. Uczestnicy rozmawiają o bogatej historii lokalnej.
– Jesteśmy dumni, że nasze tereny odwiedzał kilka wieków temu król Władysław Jagiełło – mówi wójt gminy Strzyżewice, Barbara Zdybel. – Jeżeli chodzi o Strzyżewice, łączą się z historią Kiełczewic, czyli miejscowości obok. To bardzo bogata, odległa historia, sięgająca wieków średnich. Tutaj chyba jednym z atrakcyjniejszych momentów jest dwukrotna wizyta króla Władysława Jagiełły na terenie naszych miejscowości. Jeden pobyt – dwutygodniowy – miał miejsce w 1416 roku. Łączył się również ze spotkaniem z księciem Witoldem. Było to potajemne spotkanie. Dotyczyło spraw krzyżackich.
W ubiegłym roku sędzia Ferdynand Rymarz – członek Strzyżewickiego Towarzystwa Regionalnego, podczas pracy nad archiwaliami dotyczącymi Strzyżewic natrafił na dokument z 1416 roku potwierdzający wizytę króla Władysława Jagiełły w miejscowości Kiełczewice. Dokument jest przechowywany w Bibliotece Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Podczas konferencji Ferdynand Rymarz przypomniał historię zbudowania amatorskiego szybowca treningowego w Strzyżewicach.
– Na terenie majątku Kołaczkowskich, 90 lat temu narodziła się legenda szybowcowo-lotnicza – mówi członek Strzyżewickiego Towarzystwa Regionalnego, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Ferdynand Rymarz.- Młodzi chłopcy zbudowali szybowiec. Wydawałoby się, skąd w takiej małej gminie rolniczej? Był to pewien program. Ten szybowiec miał ich skłonić do zainteresowania lotnictwem. Tak też się stało. W wojnie wybrali formację lotniczą do służby. Zostali mechanikami albo pilotami, a w okresie wojny byli bardzo dzielnymi lotnikami w brytyjskich Królewskich Siłach Powietrznych. Jednym słowem miejscowi bohaterowie.
Szybowiec został zbudowany przez pododdział Związku Strzeleckiego w Kiełczewicach Dolnych w latach 1933-36. W jego poświęceniu pod koniec września 1936 roku brali udział między innymi przedstawiciele władz państwowych i wojskowych oraz okoliczne ziemiaństwo. Z relacji najstarszych mieszkańców Strzyżewic wynika, że szybowiec wykonał kilka lub kilkanaście lotów.
Więcej na temat szybowca ze Strzyżewic można usłyszeć w reportażu dziennikarza Radia Lublin Mariusza Kamińskiego „Jak na wsi zbudowali szybowiec”.
POSŁUCHAJ: Mariusz Kamiński „Jak na wsi zbudowali szybowiec”
MaK / opr. WM
Fot. Magdalena Kowalska