Tapicerowanie łóżka samemu nie jest prostym zadaniem. Jeśli ma ono stanowić ozdobę sypialni, musimy się do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiedni materiał i zgromadzić niezbędne narzędzia. Podpowiadamy, jak wykonać tapicerowanie łóżka krok po kroku.
Tapicerowanie łóżka samemu – co trzeba przygotować?
Tapicerowane łóżko sprawia, że sypialnia staje się przytulniejsza. A kiedy ma dodatkowo duży obity tkaniną i pikowany zagłówek, potrafi przemienić nudne wnętrze w nowoczesną i luksusową przestrzeń. Jeśli łóżko, które chcemy obić, nie ma go – warto poświęcić trochę czasu i wykonać do samodzielnie. Do tapicerowania łóżka samemu potrzebne będą:
- wymierzony materiał do obicia mebla;
- pianka tapicerska albo watolina;
- takier (zszywacz metalowy);
- młotek;
- kombinerki;
- nożyce albo nożyk;
- obcęgi;
- ołówek;
- metrówka lub centymetr krawiecki;
- klej do tapicerowania;
- wkrętarko-wiertarka.
Dodatkowo do wykonania zagłówka niezbędne będą:
- płyta meblowa wiórowa;
- ew. wyrzynarka do drewna;
- dratew lub nici z igłą do wykonania pikowania.
Jaki materiał obiciowy wybrać?
Wszystko zależy od naszego gustu, budżetu i stylu, w jakim jest zaaranżowana sypialnia. Do wyboru są tkaniny:
- szenilowa o nieregularnej powierzchni, jedwabistym połysku i grubym, mięsistym splotem;
- welwetowa – wykonana najczęściej z pluszu; jest masywna, gładka, z opalizującą powierzchnią i bardzo wytrzymała, do tego łatwo się rozciąga;
- welur – ma krótsze włosie niż welwet, jest matowy albo ma niewielki połysk;
- aksamit – jest to gruba tkanina z satynowym połyskiem i delikatnym meszkiem;
- żakardowe – wzorzyste i wytrzymałe z lekkim połyskiem;
- mikrofaza – nowoczesna i wytrzymała tkanina obiciowa; jest miękka, delikatna i przyjemna w dotyku.
Ostatnio w modzie są tkaniny aksamitne i welurowe, które ocieplają wnętrze i sprawiają, że jest bardzo przytulne.
Tapicerowanie łóżka – rozpoczynamy prace
- Wpierw należy wymierzyć łóżko i kupić materiał o odpowiedniej wielkości. Od razu należy też nabyć nową piankę tapicerską, gąbkę albo watolinę.
- Kolejnym krokiem jest przygotowanie miejsca pracy i zgromadzenie niezbędnych narzędzi. Trzeba mieć wolą przestrzeń na rozłożenie materiału, swobodny dostęp do każdego elementu łóżka oraz dobre oświetlenie.
- Etap trzeci w procesie tapicerowania łóżka samemu to usunięcie starego materiału i gąbki. W tym celu trzeba zdemontować obite elementy, a następnie przy pomocy rozszywacza, kombinerek albo obcęgów ostrożnie wyjąć stare zszywki, mocujące materiał do ramy. Potem wystarczy zdjąć materiał i gąbkę.
- W kolejnym kroku należy przygotować nowy materiał. Na rozłożonej tkaninie, trzeba położyć starą i w ten sposób odrysować wzór. Później wycinamy potrzebne fragmenty. Tak samo postępujemy z pianką.
- Wyciętą piankę należy teraz przykleić w miejsce starej.
- Punkt 6. to już właściwe tapicerowanie łóżka. Proces zaczynamy od rozłożenia materiału na wybranych elementach ramy pokrytych pianką. Następnie mocujemy go do stelaża za pomocą takera. Przed zszyciem za każdym razem naciągamy tkaninę i wyrównujemy.
- Ostatnim krokiem jest złożenie łóżka oraz wykończenie i zdobienie tapicerki. Na poszczególnych elementach można wykonać pikowanie, doszyć frędzle albo krajki.
Wykonanie zagłówka
Zrobienie samodzielnie zagłówka jest dość proste. Wystarczy kupić płytę w zaplanowanym rozmiarze i ją obić w taki sam sposób jak ramę łóżka. Zagłówek można przytwierdzić do ramy albo przymocować do ściany.
Tapicerowanie łóżka samemu wykonać, czy zlecić fachowcowi?
Obicie łóżka jest dość czasochłonne i wymaga cierpliwości oraz dokładności. Jeśli nie mamy tych cech, lepiej jest powierzyć tapicerowanie łóżka spacialiście. Oczywiście samodzielne wykonanie obicia sprawia dużo satysfakcji, jednak kiedy nie uda nam się równo zamocować tkaniny, będziemy zmuszeni patrzeć na nasze dzieło co najmniej dwa razy dziennie. Zatem najbezpieczniej jest skorzystać z usługi tapicerowania mebli przez renomowanych specjalistów. A tych znajdziesz w serwisie Fixly.
Artykuł sponsorowany