Odsłonięciem pomnika poświęconego powstańcom styczniowym rozpoczną się dziś (13.08) w Kodniu obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.
CZYTAJ: Pamięci powstańców styczniowych. Przed kodeńską bazyliką stanie pomnik
Pomnik, który stanął przed miejscową bazyliką, ma przypominać o zwycięskiej bitwie, jaka rozegrała się w pierwszym dniu powstania styczniowego, kiedy to bohaterscy mieszkańcy wyzwolili Kodeń.
Monument, wykonany przez artystę rzeźbiarza Mariusza Drapikowskiego, powstał dzięki inicjatywie społecznego komitetu budowy pomnika przy wsparciu bialskich parlamentarzystów – mówi sekretarz gminy Kodeń Mariusz Zańko. – Do tej pory był tylko głaz z tablicą. Ta tablica z nazwiskami powstańców będzie przeniesiona do kościoła św. Anny, a w centralnej części Kodnia, przy bazylice, powstał wyniosły pomnik zbudowany z granitu i marmuru. To rzeczywiście piękna inicjatywa. Raz na zawsze upamiętniliśmy godnie powstańców styczniowych, jednocześnie stworzyliśmy miejsce patriotyczne, upamiętniające powstanie styczniowe na całym Południowym Podlasiu.
Zwycięska bitwa o Kodeń miała miejsce w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Powstańczy odział składający się z 250 osób zaatakował rosyjski garnizon liczący 350 żołnierzy. Nikt z powstańców nie zginął, po stronie rosyjskiej było 5 zabitych, 15 rannych i 55 żołnierzy wziętych do niewoli.
CZYTAJ: Huczne obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej
Odsłonięcie pomnika zaplanowano na godzinę 16.00. Uroczystościom towarzyszyć będzie otwarcie szlaku historycznego „Zwycięska bitwa o Kodeń”. O godzinie 17.00 odbędzie się oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w Bazylice w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej i chóru z Białegostoku.
Punktem kulminacyjnym obchodów 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej będzie ponowna koronacja cudownego wizerunku koronami papieskimi, która odbędzie się 15 sierpnia z udziałem legata papieskiego i Episkopatu Polski.
Kosztowności, które zostaną nałożone na wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej to dar wiernych przy wsparciu senatora Grzegorza Biereckiego. Są wykonane z bursztynu i złota. Zostały rok temu pobłogosławione przez papieża Franciszka.
Jak przypomina kustosz Sanktuarium kodeńskiego, ojciec Krzysztof Borodziej, w 1723 roku jako trzeci obraz w Polsce wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej został ukoronowany papieskimi koronami i od tego czasu nigdy nie udało się świętować żadnego jubileuszu. Stąd 300-lecie tego wydarzenia stało się okazją do uczczenie kilkusetletniej obecności cudownego wizerunku na Południowym Podlasiu.
Obraz znany jako wizerunek Matki Boskiej Kodeńskiej namalował podobno w VI wieku abp Augustyn z Canterbury na prośbę papieża Grzegorza I jako kopię rzeźby Matki Bożej, która znajdowała się w kaplicy papieskiej. Rzeźba ta trafiła do sanktuarium w Guadalupe w Hiszpanii, natomiast obraz pozostawał w papieskiej kaplicy do 1630 roku, kiedy – jak mówi legenda – wykradł go książę Mikołaj Sapieha, za co został obłożony klątwą.
Obraz, który znajduje się w sanktuarium w Kodniu, prawdopodobnie powstał w Hiszpanii w XVII wieku. Kiedy w 1875 roku ukazem carskim tamtejszy kościół zamieniono na cerkiew, malowidło przewieziono do Częstochowy. Wrócił do Kodnia po renowacji, w 1927 roku.
MaT/ RCh/ opr. DySzcz
Fot. Sanktuarium Maryjne w Kodniu Facebook / nadesłane / wikipedia.org, domena publiczna