Na Roztoczu rozpoczyna się Festiwal Fanfara
Przez sześć dni w małych roztoczańskich wsiach rozlegać się będą dźwięki intrumentów dętych. Przypominać jak istotną rolę w kulturze tego regionu mają orkiestry dęte ma po raz szósty organizowany przez Fundację Piszczałka oraz Towarzystwo dla Natury i Człowieka Festiwal Fanfara. Na liście miejsc, w których organizowane są koncerty m.in. Chłopków i Hosznia Ordynacka w pow. biłgorajskim.
Centralnym punktem festiwalu będzie wielkie spotkanie wokół istniejących i nieistniejących już wiejskich orkiestr 13 sierpnia w Hoszni Ordynackiej. 13 sierpnia w programie koncerty, wystawa archiwalnych fotografii, prelekcje, prezentacje. To także czas na zbieranie wspomnień tych, którzy pamiętają początki działalności ludowych zespołów.
Dziś w Chłopkowie zagrają: Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela Bornego z Podzamcza, Kapela Butrynów. Początek o 19:00. Festiwal Fanfara potrwa do 15 sierpnia.
Wystawa „Zmysł i emocje” w CSK
Blisko 100 interaktywnych eksponatów przygotowanych dzięki współpracy z lubelskimi naukowcami przygotowali organizatorzy wystawy edukacyjnej „Zmysły i emocje”. Aleja zapachów, lustrzany zaułek, lewitujący kran – mają przybliżyć świat nauki i odkryć naukowych, a także pokazać, że nauka jest ciekawa. Wystawa pokazuje także jak nasz mózg reaguje na bodźce zewnętrzne. Wśród eksponatów m.in. stanowisko do badania natężenia dźwięków.
Wystawę można oglądać w CSK w przestrzeniach otwartych poziomu -1 oraz na terenach zielonych obok budynku. Ekspozycja jest dostępna do 1 października, a wstęp jest bezpłatny.
Kolejny dzień wydarzeń w programie Lubliner Festival
W kolejnym dniu Lubliner Festival organizatorzy chcą poprzez szereg wydarzeń zachować pamięć o po żydowskich mieszkańcach Lublina, którzy przez blisko siedemset lat współtworzyli lubelską metropolię.
O 18:00 rozpoczyna się Wieczór Szabatowy. Święto Szabatu zaczyna się w piątek, 18 minut przed zachodem słońca, od zapalenia świec, a kończy w sobotę, niemal godzinę po zachodzie słońca, gdy na niebie pojawią się trzy gwiazdy.
Organizatorzy zapraszają do Jesziwy Mędrców Lublina przy Lubartowskiej 85. Zgodnie z tradycją szabatowe świece zapali gospodyni wieczoru – Etel Szyc, dyrektor Lubliner Festival. Nie zabraknie też kiduszu, błogosławieństwa chałki i historii świętowania siódmego dnia tygodnia.
O 16:30 wykład ŻYCIE ŻYDOWSKIE W POWOJENNEJ POLSCE poprowadzi dr. Wiesława Młynarczyk z Muzeum Getta Warszawskiego. Przedstawi m.in.życie ocalałych, którzy utożsamiali się z tradycją i kulturą żydowską, którzy na zgliszczach próbowali odbudować kulturę języka jidysz. Wykład odbędzie się w CK w Lublinie
Za kilkadziesiąt minut na zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego na Kalinowszczyźnie zaprasza prof. Andrzej Trzciński. Najstarsza zachowana pisemna wzmianka o istnieniu cmentarza żydowskiego w Lublinie pochodzi z 1555 r. Najstarsza znajdująca się tu macewa, która zapewne tylko cudem zachowała się do dziś, upamiętnia słynnego talmudystę Jakuba Kopelmana. Pochodzi z 1541 r., który to fakt jasno wskazuje, że pochówków dokonywano tu wcześniej, niż można by wnioskować z opatrzonego królewską pieczęcią dokumentu.
Początek zwiedzania o 11:00.
Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum RL