Nieznaną średniowieczną wieżę odkryli archeolodzy na terenie zespołu „pobernardyńskiego” w Lublinie. O odkryciu poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Trwają analizy archeologiczne i architektoniczne, które pozwolą określić datę powstania odkrytego obiektu.
Ze wstępnej analizy wynika, że odkryte relikty budowli są starsze niż wschodnie skrzydło klasztorne i prezbiterium kościoła wybudowane po pożarze z 1602 roku. Rzut obiektu i jego wymiary, oraz zastosowany budulec nasunął przypuszczenia, iż w wyniku podjętych prac remontowych odkryto nieznaną dotychczas, średniowieczną budowlę wieżową zlokalizowaną poza murami obronnymi miasta.
„Nasunęło to przypuszczenie, iż możemy mieć do czynienia z jednym z najstarszych obiektów architektury murowanej w Lublinie” – przekazał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Według doktora inżyniera architekta Krzysztofa Janusa z Politechniki Lubelskiej konstrukcja tego typu nie mogła powstać po wzniesieniu kazimierzowskich obronnych murów miejskich, czyli po 1341 roku, gdyż w takim układzie stanowiłaby zaprzeczenie obronności miasta.
To jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych na Lubelszczyźnie, rzucających zupełnie nowe światło na rozwój przestrzenny miasta w średniowieczu i otwierających nowe perspektywy badawcze dla naukowców różnych dziedzin zajmujących się „rekonstrukcją” przeszłości Lublina.
Obecnie dyskutowana jest sprawa sposobu wyeksponowania odkrytych reliktów wieży.
MaK / opr. WM