Lato to czas prac polowych i przygotowań do żniw. To okres kiedy rolnicy są szczególnie narażeni na wypadki.
– Najwięcej wypadków w rolnictwie zdarza się w skutek upadków – mówi Dorota Wojcieszuk, samodzielny inspektor w placówce Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białej Podlaskiej. – Są to upadki na płaskich nawierzchniach, w budynkach inwentarskich, upadki z wysokości – z drabin, ze schodów, ze stropów, upadki z maszyn i urządzeń rolniczych. Główne przyczyny tych wypadków to bałagan panujący na terenie podwórza, niezabezpieczone włazy, stropy, zły stan techniczny drabin.
CZYTAJ: Jak dawniej w polu pracowano. Pokaz w lubelskim skansenie [ZDJĘCIA]
– W tym roku uczestniczyłem w konkursie na bezpieczne gospodarstwo rolne organizowane przez KRUS Biała Podlaska i zostałem wyróżniony – mówi Tomasz Wołowik z miejscowości Wilczyn. – Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na bezpieczeństwo w obejściu, na porządek, zadbanie o wypoczynek. Najgorszy w gospodarstwie jest pośpiech. Mamy coraz więcej prac, które musimy wykonać szybko, a co za tym idzie, popełniamy wtedy błędy i łatwo jest o wypadek.
– Drugą główną grupą wypadkową są uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta. Przyczyną tych wypadków jest nieprawidłowy sposób obsługi zwierząt – mówi Dorota Wojcieszuk. – Trzecią grupą zdarzeń wypadkowych jest pochwycenie, uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń. Do tych zdarzeń dochodzi głównie podczas obsługi pilarek tarczowych, łańcuchowych, W ostatnich latach nie odnotowaliśmy wypadku śmiertelnego, ale kilka lat temu był wypadek śmiertelny – podczas belowania siana na łące rolnik został wciągnięty przez ruchome elementy prasy belującej.
– Przede wszystkim zbliża się okres żniwny – mówi Tomasz Wołowik. – Musimy też zwrócić uwagę na to, co się dzieje na podwórku, a często jest tak, że dzieci bardzo lubią zabawy i bawią się koło tych maszyn. Często zdarzało się, że dzieci zostały przygniecione przez maszynę lub niezauważone. A wtedy jest wielka tragedia. Zdrowy rozsądek jest przede wszystkim potrzebny w gospodarstwie, bo w każdym miejscu czyha jakieś niebezpieczeństwo.
CZYTAJ: Źródło zakażenia wciąż nieznane. W Puławach badają próbki padłych kotów
– W okresie wakacji rodzice muszą przestrzegać zasad ochrony zdrowa i życia dzieci w gospodarstwie rolnym – mówi Dorota Wojcieszuk. – Rodzice nie powinny angażować dzieci do pracy w gospodarstwie do wieku 16 lat. W okresie wakacji dzieci powinny mieć stałą opiekę rodziców.
– Z maszynami pracujemy sami – mówi rolnik z miejscowości Dębów. – Przede wszystkim instrukcja obsługi osłony na częściach ruchomych, i odległości od części ruchomych, na przykład przy kosiarkach rotacyjnych. Może zdarzyć się wypadek, i to bardzo nieprzyjemny ze względu na to, że tam są rzeczy tnące. Może dojść do sytuacji, że można nawet stracić nogę, rękę a nawet życie.
CZYTAJ: Zderzenie samochodu z furmanką na drodze krajowej [ZDJĘCIA]
– Aby uniknąć wypadków w gospodarstwie rolnym, przed przystąpieniem do pracy daną maszyną bądź urządzeniem, należy zapoznać się z instrukcją obsługi i ściśle stosować się do zaleceń producenta – mówi Dorota Wojcieszuk. – Nie należy wykonywać pracy po spożyciu alkoholu lub innych środków o podobnym działaniu. Podczas wykonywania długotrwałych prac należy stosować przerwy na odpoczynek i regenerację organizmu.
Według danych KRUS w okresie wakacyjnym w ubiegłym roku zgłoszonych zostało 214 wypadków w rolnictwie.
Od 1 czerwca tego roku tych wypadków zgłoszonych było 96, w tym jeden śmiertelny.
CZYTAJ: Samochód wjechał w tył zaprzęgu konnego. Jedna osoba w szpitalu
MaT/ opr. DySzcz
Fot. archiwum