Bombowa szafa, inteligentny system zarządzania i sterowania urządzeniami czy wyorywacz dwurzędowy do pędów truskawek – to tylko wybrane propozycje przedstawione w II edycji konkursu „Architekt innowacji”. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych projektów wynalazków, rozwiązań technicznych lub cyfrowych.
Do konkursu przystąpiło dziewięć drużyn ze szkół ponadpodstawowych w Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.
CZYTAJ: “Być jak Ignacy”. Uczniowie podstawówki ambasadorami polskiej nauki [ZDJĘCIA]
Bomby kwiatowe
– Bardzo dużo jest konkursów z wiedzy ogólnej, brakowało takich branżowych dla szkół technicznych i zawodowych – mówi pomysłodawca konkursu, nauczyciel historii, poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński. – Postrzeganie tego kształcenia bardzo często jest stereotypowe i niesprawiedliwe dla tych szkół. Odzew jest bardzo duży i chyba się udało. To początek konkursu, druga edycja. Nie jest tak, że będzie startowało od razu 100 drużyn. Dzisiaj mamy dziewięć, ale jeżeli jakościowo one będą wysoko, to jest dobry punkt do wyjścia na przyszłość. Mam nadzieję, że ten konkurs rozbudzi zainteresowania i wyciągnie z piwnic tych, którzy zawsze chcieli zrobić coś innowacyjnego. To wcale nie muszą być rzeczy mechaniczne. Wynalazek to coś czasami bardzo prostego.
– Bombowa szafa to nasz autorski projekt, polegający na tym, aby zachęcić ludzi do sadzenia różnych rodzajów kwiatów – mówi Emilia Ostrowska z I klasy architektury krajobrazu. – To zadanie proekologiczne. Szafa nie jest nowa, tylko z drugiego obiegu. W szafie znajdują się bomby kwiatowe, stąd ta nazwa.
– Bomby kwiatowe to nasiona zmieszane z ziemią i gliną – mówi Martyna Cisek. – To takie kulki, które rozrzuca się na trawnik, przez co nasiona kiełkują i wyrastają kwiaty.
Wyorywacz dwurzędowy do pędów truskawek
– Konkurs jest dla nas dużą szansą, żeby się wykazać i sprawdzić swoje umiejętności, zobaczyć co jesteśmy w stanie zrobić z materiałów, które mamy dostępne – mówi Gabriel Buczak, uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. Macieja Rataja w Tomaszowie Lubelskim. – Możemy pokazać, że my też potrafimy wymyślić coś ciekawego, co kiedyś może nam się przydać w życiu. Oprócz tego jest to też promocja dla szkoły.
– Przyjechaliśmy z inteligentnym systemem zarządzania, które można połączyć z dowolnym urządzeniem, które ma wbudowany zasięg wi-fi i połączyć się z nim z dowolnego miejsca na ziemi – mówi Michał Korkosz, uczeń I klasy Technikum Zawodowego. – Możemy sterować na przykład drukarką 3D w firmie, która jest w piwnicy, a my siedzimy na samej górze i włączamy wydruk. Nie trzeba tego pilnować, będzie zarządzane automatycznie. Pracowaliśmy nad projektem około miesiąca.
CZYTAJ: Opracowano nowy elektrolit do akumulatorów. Będą sprawne nawet zimą
– Bogdanka jest sponsorem konkursu „Architekt innowacji”, ale przede wszystkim tam, gdzie młodzi ludzie, gdzie kreatywność, innowacyjne podejście do znanych już nam procesów, tam Bogdanka – mówi Agata Kostarz z Lubelskiego Węgla Bogdanka. – Mam nadzieję, że w przyszłości zostaną naszymi pracownikami, inżynierami, będą wspierać nasze procesy produkcyjne.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5 wystawił w tym roku wyorywacz dwurzędowy do pędów truskawek.
– To maszyna, która ułatwia prace związane z pozyskiwaniem sadzonek truskawek – mówi Bartosz Narolski, nauczyciel przedmiotów zawodowych. – Została ona wykonana przez uczniów Technikum Mechanizacji Rolnictwa.
– Jest to maszyna autorska. Nie ma takiej na rynku. Myślimy, że gdybyśmy przeszli dalej, to na pewno jakaś firm zainteresowałaby się, żeby taką maszynę tworzyć. Pomysł zaczął się w zimie. Do końcowej realizacji doszło pod koniec kwietnia – mówią uczniowie. – Złożona jest ze starego kultywatora, dodane są wałki z rozsiewacza. Maszyna jest bardzo fajna. Myślę, że wytrzyma.
Elektryczny trójkołowiec i drony z czujnikami powietrza
– Przyjechaliśmy z zaprojektowanym przez nas elektrycznym trójkołowcem – mówią uczniowie Technikum Elektrycznego w Zamościu, Szymon Turek i Sebastian Popielewski. – Silnik posiada 500 wat, pojazd posiada trzy biegi, dzięki czemu można rozwijać różne prędkości do 30 km/h. Taki pojazd w zasadzie stworzony jest dla każdego użytkownika. Projekt wykonywaliśmy sześć miesięcy.
Grupa „Robonomix” z zamojskiego ekonomika zaprezentowała samodzielnie wykonane drony z czujnikami powietrza: – Czujniki zakupiliśmy w sklepie, ale już ich montażem zajęli się uczniowie – mówi opiekun grupy Janek Sternik. – To może nie innowacja, tylko rozwiązanie. Cały geniusz polega na tym, że można to podpinać pod różną wagę dronów.
CZYTAJ: Licealiści z Krasnegostawu najlepsi w Polsce. Nagroda za innowacyjną aplikację
– Jednym z naszych statutowych działań jest promocja innowacyjności, wynalazczości – mówi Marcin Dobruk z Urzędu Patentowego RP. – Trzymamy mocno kciuki za to, żeby było tego jak najwięcej. To jedna z nielicznych takich inicjatyw na szeroko rozumianej Lubelszczyźnie, dlatego wydaje mi się, że tylko trzeba przyklasnąć i jeśli to możliwe, propagować na kolejne województwa i szkoły.
Wręczenie nagród dla trzech najlepszych drużyn odbędzie się w siedzibie Urzędu Patentowego RP w Warszawie 16 czerwca.
Konkurs honorowym patronatem objął minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes Urzędu Patentowego RP Edyta Demby-Siwek. Organizatorami są poseł RP Tomasz Zieliński i Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura Zamość.
AP/ opr. DySzcz
Fot. Agnieszka Piela