Festiwal “Dwa Teatry” w Zamościu
W Zamościu trwa 22. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji “Dwa Teatry”. Dziś zaplanowano ostatnie prezentacje konkursowe. Odbędą się one w Ratuszu Miesjkim o 11.00 i 12.00.
Wielka gala Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji “Dwa Teatry” odbędzie się o 19.00 w ZZamojskm Domu Kultury. Podczas wieczornego wydarzenia poznamy zdobywców nagród Grand Prix oraz ponad 20 pozostałych nagród i wyróżnień.
Gala transmitowana będzie w TVP Kultura oraz w streamingowym kanale Kultura 2. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej www.dwateatry.tvp.pl.
Wystawa “Łukaszowcy. Kazimierz Dolny – USA – Kazimierz Dolny”
Obrazy Łukaszowców po 85 latach wróciły do Kazimierza Dolnego. W Muzeum Nadwiślańskim od wczoraj można oglądać wystawę “Łukaszowcy. Kazimierz Dolny – USA – Kazimierz Dolny”.
W 1938 roku jedenastu członków Bractwa świętego Łukasza malowało je wspólnie pod kierunkiem prof. Tadeusza Pruszkowskiego właśnie w Kazimierzu.
Na ekspozycje składa się siedem obrazów przedstawiających najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Kolekcja powstała na specjalne zamówienie rządu polskiego jako dekoracja Sali Honorowej pawilonu polskiego na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Malowidła przedstawiają wydarzenia z dziejów Polski o znaczeniu międzynarodowym m.in. Unię Lubelską, Odsiecz Wiednia czy Konstytucję 3 maja.
W Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym obrazy Łukaszowców można oglądać do 6 sierpnia.
Wystawa Biennale Plakatu Lublin
Najlepsze plakaty artystów, projektantów i studentów uczelni artystycznych z całego świata można podziwiać w Centrum Spotkania Kultur. Rozpoczęła się 6. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu Lublin.
Tegoroczne biennale to przegląd najlepszych dokonań plakacistów z lat 2021-2023. Na wystawie zgromadzono ponad 360 prac twórców profesjonalnych oraz studentów wyższych szkół artystycznych, m.in. z Argentyny, Chile, Litwy, Meksyku i Stanów Zjednoczonych.
Plakaty zostały wyselekcjonowane przez międzynarodowe jury z ponad 3500 zgłoszeń.
Główna część wystawy, podobnie jak w poprzedniej edycji, prezentowana jest w Foyer Sali Operowej Wstęp jest wolny.
Jakub Małecki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej
Jakub Małecki, będzie gościem spotkania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Jakub Małecki to pisarz, autor m.in. Dygotu, Rdzy i Święta ognia. Jest laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i stypendium “Młoda Polska”. Był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike.
Jego powieści ukazały się w przekładzie na języki: niemiecki, rosyjski, niderlandzki, fiński, słoweński i macedoński. Fragment Historii podniebnych znalazł się w nowym podręczniku do języka polskiego dla szkół średnich. Jesienią tego roku ukaże się ekranizacja Święta ognia w reżyserii Kingi Dębskiej.
Spotkanie z Jakubem Małeckim rozpocznie się o 17.00 w Galerii Wojewódzkiej Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Wystawa “Tęczowa Malarnia” w Biłgoraju
Polskie stroje ludowe od dziś na ekspozycji w Biłgoraju. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zaprasza na wystawę prac malarskich autorstwa młodzieży z Pracowni Plastycznej “Tęczowa Malarnia” Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.
Wernisaż wystawy odbędzie się o 11.00 w zespole młyńskim przy ulicy Czerwonego Krzyża w Biłgoraju. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 3 września.
Fot. Piotr Piela / archiwum RL