Festiwal „Dwa Teatry” w Zamościu
W Zamościu rozpoczyna się 22. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry”.
Od dziś do poniedziałku o nagrody festiwalu rywalizować będzie 28 słuchowisk i 16 spektakli teatralnych. Łącznie zostaną przyznane 24 nagrody: dwie Grand Prix oraz 22 nagrody w różnych kategoriach.
W programie nie zabraknie koncertów, spotkań z twórcami, pokazów przedpremierowych, wystaw, a także wspomnień o patronach tegorocznej edycji: Aleksandrze Fredro oraz Gustawie Holoubku. Przygotowano także liczne atrakcje dla najmłodszych, m.in. pokazy teatralne, warsztaty oraz spotkania twórcze. O godz. 18.00 na Rynku Wodnym odbędzie się gala otwarcia i wręczenie Wielkich Nagród Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2023”. Odbiorą je aktorzy Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.
Ze szczegółowym programem można się zapoznać na stronie internetowej www.dwateatry.tvp.pl.
Gary Guthman w Filharmonii Lubelskiej
Światowej sławy trębacz jazzowy Gary Guthman wystąpi w Lublinie. Artysta zagra w Filharmonii Lubelskiej, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna lubelskich filharmoników.
Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.
Z kolei jutro, także w Filharmonii Lubelskiej, wyjątkowe wydarzenie muzyczne, na które zaprasza prezes Stowarzyszenia Wschód Kultury – Aleksandr Resiak. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
„Książka Roku 2022” w bibliotece wojewódzkiej
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie dziś finał Konkursu „Książka Roku 2022” oraz wręczenie Wawrzynów Pawła Konrada.
Wydarzeniu towarzyszy wystawa pokonkursowa w holu Biblioteki, na której zaprezentowane zostaną wszystkie nadesłane publikacje
Finał będzie transmitowany na Facebooku Biblioteki
W Bibliotece Wojewódzkiej dziś także XVI LUBELSKA AUKCJA ANTYKWARYCZNA
Wystawione na sprzedaż obiekty można będzie też oglądać w dniu licytacji w Czytelni Zbiorów Specjalnych od godz. 11.00.
Aukcja będzie transmitowana online na bibliotecznym Facebooku.
Trzydniowe święto Zespół Pieśni i Tańca „Lublin”
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” imienia Wandy Kaniorowej na scenie Muszli Konecrtowej w Ogrodzie Saskim – od dzisiaj do niedzieli.
Przez trzy dni zaprezentuje się 15 grup zespołu i ponad 500 wykonawców.
Wystąpią wszystkie formacje – od najmłodszych rytmicznych, po reprezentacje i grupę seniorów.
Publiczność zobaczy tańce ludowe z różnych regionów Polski – od rodzimych lubelskich, podlaskich czy rzeszowskich po wielkopolskie, od nowosądeckich czy cieszyńskich po kaszubskie, a także tańce narodowe – polonezy, mazury, kujawiaki, oberki, krakowiaki. Repertuar obejmuje artystycznie opracowane przez własnych choreografów i muzyków tańce, melodie oraz pieśni.
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej to jeden z najstarszych i największych zespołów folklorystycznych w Polsce. W tym roku formacja świętuje jubileusz 75 lat istnienia.
Koncert Lublin-Lublinowi w Ogrodzie Saskim rozpocznie się o godzinie 17.00.
Ekskluzywne zegarki w Lubelskim Centrum Konferencyjnym
Ekskluzywne zegarki Antoniego Patka od dziś można oglądać w Lublinie. W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczyna się “Passion for watches”. Zjechali się tu kolekcjonerzy i zegarmistrzowie z całego kraju.
To będzie prawdziwa gratka dla miłośników sztuki zegarmistrzowskiej. W Lublinie rozpoczyna się projekt “PASSION FOR WATCHES – Antoni N. Patek”.
Wydarzenie upamiętnia 211 rocznicę urodzin założyciela pierwszej firmy produkującej masowo zegarki kieszonkowe , a zarazem jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie, działacza politycznego Wielkiej Emigracji, Antoniego Norberta Patka. Pionier wytwarzania zegarków urodził się 14 czerwca 1812 roku w Piaskach Szlacheckich w powiecie krasnostawskim.
W programie dwudniowej imprezy zaplanowano zegarmistrzowskie warsztaty, wystawy zegarów i zegarków, spotkania z aktywnymi zawodowo zegarmistrzami i kolekcjonerami, także spotkania z autorami książek i wykłady naukowe.
Impreza odbywa się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
Fot. Dwa Teatry-Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej FB