Zdjęcia Witolda Marczewskiego w Zaułku Hartwigów
Miłośników fotografii, podróży i historii zainteresuje wystawa, którą od dziś będzie można oglądać w Zaułku Hartwigów. To zdjęcia Witolda Marczewskiego – inżyniera, elektryka, tłumacza i pasjonata fotografii, który w ramach wykonywanej pracy podróżował po świecie.
Na ekspozycji zaprezentowany zostanie Lublin w fotografiach artysty. To zdjęcia z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Znajdziemy tu fotografie nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej, architektury oraz ujęcia dokumentujące życie codzienne mieszkańców.
Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą ze zbiorów rodziny Marczewskich, przekazane do dyspozycji Domu Spotkań z Historią w Warszawie, będącego partnerem wystawy.
Plenerową ekspozycję przygotowały Warsztaty Kultury w Lublinie. Wystawa będzie dostępna w Zaułku Hartwigów przez cały czerwiec.
Dotyk Sztuki
Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS zaprasza na wernisaż premierowej odsłony drugiej edycji projektu Dotyk Sztuki. To inicjatywa która w swoim założeniu ma ułatwić dostęp do kultury osobom z niepełnosprawnościami wzroku, a także poszerzyć percepcję odbiorców widzących.
Na ekspozycji prezentowane są rzeźby, obiekty artystyczne, instalacje oraz przestrzenne obrazy malarskie autorstwa 39 artystów. Wszystkie prace są dziełami sztuki haptycznej, które oddziałują na widza właściwościami materialnymi, można je dotknąć, pogłaskać, a niekiedy i przytulić. Kuratorami projektu są: dr Anna Beata Barańska z Katedry Malarstwa i Rysunku oraz dr Radosław Skóra z Katedry Rzeźby i Ceramiki
Wernisaż ekspozycji DOTYK SZTUKI o 18.00 w Galerii Wystaw Czasowych w CSK.
ALFABET
A jak Andersen i A jak Akceptacja – od takich haseł zaczyna się ALFABET, nowy Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci.
W ramach pierwszej edycji tego wydarzenia zaplanowano spotkania, warsztaty, wystawy, instalacje literackie i … ścieżki emocji. Wszystko będzie się działo w Ogrodzie Saskim. Festiwal oficjalnie otworzy Korowód Światła, który 1 czerwca o godz. 20.00 wyruszy z placu Po Farze do Ogrodu Saskiego. Wezmą w nim udział artyści, dzieci oraz całe rodziny.
Na kilka dni Ogród Saski zmieni się w baśniową przestrzeń, z wydzielonymi tematycznie miejscami. Powstanie Kino Bambino ze strefą animacji, Baza Mocy jako miejsce akceptacji. Na terenie parku powstanie również Pole Książek. Ogród Saski wypełnią również wystawy, m.in. wycinanki z Muzeum H. Ch. Andersena w Danii czy zbiór okładek baśni autora wydawanych na całym świecie w wielu językach.
Zanim jednak oficjalnie o 20.00 rozpocznie się festiwal Alfabet, to wcześniej w Muszli Koncerowej odbędzie się II Lubelski Dzień Integracji Dzieci i Młodzieży Wielu Kultur.
Impreza, której organizatorem są Warsztaty Kultury w Lublinie, ma na celu integrację uczniów lubelskich szkół ze szczególnym uwzględnieniem włączenia dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy. W tym roku swój udział zgłosiło 8 szkół z Lublina.
Część artystyczna obejmuje wielojęzyczne występy wokalne, taneczne oraz pokaz musztry paradnej. Jako finał reprezentacje wszystkich zgłoszonych szkół wykonają wcześniej przygotowany wspólny układ taneczny oraz tradycyjną Belgijkę.
Poza występami scenicznymi będą gry zabawy tworzeni kolażu i konkursy. II Lubelski Dzień Integracji Dzieci i Młodzieży Wielu Kultur rozpocznie się o 9.00.
Lubelski Dzień Dziecka w skansenie
W Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się Lubelski Dzień Dziecka. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje, gry, zabawy i pokazy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Początek o 11:00.
Noc Kultury
Noc Kultury już w sobotę w Lublinie. W podwórku przy Złotej 5 będzie można zobaczyć instalację “Kwiaty zła” Jarosława Koziary.
Rośliny, a szczególnie kwiaty, kojarzone są zazwyczaj z delikatnym pięknem. Ale nie zawsze tak jest. Istnieją rośliny złowrogie i mięsożerne, powodujące niepokój.
Gra uliczna „Wielokulturowy Lublin: śladami lubelskich protestantów” to projekt dotyczący dziedzictwa okresu reformacji na Lubelszczyźnie. W trakcie gry uczestnicy odwiedzą miejsca, w których będą mieli okazję się zapoznać z historią szesnastowiecznego Lublina i dowiedzieć się o związanych z tą historią postaciach.
Więcej informacji na nockultury.pl
Fot. Krzysztof Radzki