Rodziny Cementowskichi i Betonowskich można przez całą dobę podglądać on-line. To pustułki z komina chełmskiej cementowni.
W Chełmie ptaki te zauważono w 2011 roku. Wówczas założono dla nich pięć budek lęgowych na kominie oraz wieży wymienników ciepła.
Obecnie w usytuowanych na chełmskiej cementowni budkach zamieszkuje 6 pustułkowych rodzin. U dwóch z nich zamontowano kamery, dzięki czemu internauci mogą na bieżąco śledzić życie tych fascynujących ptaków. U rodziny Betonowskich pojawiło się pięć jaj, a niedługo powinny zacząć wykluwać się pisklęta.
Życie pustułek można obserwować na stronie www.cemex.pl/ochrona-pustulek.
„Podpatrzone u pustułek”
– By popularyzować wiedzę o pustułkach oraz zaangażować internautów, zorganizowaliśmy wraz ze współpracującym z nami ornitologiem, konkurs na najciekawsze obserwacje z budek lęgowych – mówi Monika Wosik, dyrektor ds. Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Cemex Polska.
Mogą w nim wziąć udział wszyscy internauci zainteresowani życiem pustułek. Wystarczy przesłać zdjęcie, film lub prezentację, na których uwieczniona została ciekawa scena z życia tych ptaków. Do stworzenia tych prac można użyć print screenu czy nagrania ekranu z transmisji z budki lęgowej pustułek. Więcej informacji na ten temat TUTAJ.
Ptak z fantastycznym wzrokiem
Pustułka to najczęściej występujący w Polsce ptak z rodziny sokołowatych. Osiąga rozmiary nieco ponad 30 centymetrów. Często żyje na terenach przemysłowych, niedaleko których znajdują się łąki i pola. Dlatego kominy wysokich zakładów są dla tych ptaków idealnym miejscem na gniazdowanie.
Pustułki żywią się głównie gryzoniami i gadami. Swoją ofiarę mogą dostrzec z odległości nawet 1,6 km. Przy polowaniu wykorzystują technikę zawisania w powietrzu.
Warto dodać, że sokoły te nie budują własnych gniazd, a jako miejsca lęgu wykorzystują gotowe konstrukcje, na przykład opuszczone gniazda innych ptaków, wnęki wysokich budynków czy nawet skrzynki na kwiaty na balkonach. Stąd też zrodził się pomysł budowy dla nich specjalnych budek.
Pustułka jest objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.
CZYTAJ: Najszybsze ptaki globu w Puławach. Pisklęta już zaobrączkowane [ZDJĘCIA]
Sokoły z Lublina
To nie są jedyne sokoły z Lubelszczyzny, których codzienne życie można obserwować w Internecie. Na stronie peregrinus.pl można podglądać sokolą rodzinę gniazdującą na kominie Elektrociepłowni „Wrotków” w Lublinie.
CZYTAJ: Wybieramy imiona dla młodych lubelskich sokołów. Są 152 propozycje
Saga lubelskich sokołów rozpoczęła się kilka lat temu – samica Wrotka i jej partner Łupek co roku mieli po kilka piskląt. Dwa lata temu – prawdopodobnie w wyniku zatrucia – padł Łupek, a także dwa pisklaki. Nowym partnerem Wrotki został jej syn Czart. Do tej pory z pięciu jaj wykluły się trzy pisklęta. Internauci zgłosili dla nich 152 propozycje imion.
CZYTAJ: Nowe wiadomości z sokolego gniazda. Wykluło się trzecie pisklę [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]
RL / opr. ToMa
Fot. www.cemex.pl