Działacze Agrounii mają dziś (12.04) zablokować przejście kolejowe w Hrubieszowie. To między innymi tędy – przez linię szerokotorową – przewożone jest ukraińskie zboże do Polski.
– Trzeba je zatrzymać, a od rządu chcemy w tej sprawie konkretnych rozwiązań” – mówi lider Agrounii, Michał Kołodziejczak. – Rozmawiamy o problemie, który przyczynia się do bardzo dużych strat finansowych wielu rolników. Dziś trzeba zahamować napływ tego zboża do całej Unii Europejskiej. Nie chcemy protestować, ale to już jest ostateczność. Protest w Hrubieszowie jest zgłoszony na 7 dni. Jeżeli nie będzie konkretnych działań, będzie przedłużany – zapowiada Kołodziejczak.
W Hrubieszowie trwają przygotowania do protestu. Kilkanaście samochodów policji i straży miejskiej blokuje dojazd do przejścia kolejowego na ul. Nowej. Zapowiadana jest blokada torów, która miała rozpocząć się o godzinie 10.00.
CZYTAJ: Minister Telus: Obecnie najważniejsze jest opróżnienie magazynów zboża
Odwołano natomiast dzisiejszy protest rolników na dojeździe do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku.
Zapowiadany był trzydniowy protest rolników w miejscowości Okopy w gminie Dorohusk. Uczestnicy traktorami mieli blokować przejazd drogą krajową numer 12 na wysokości skrzyżowania z drogą 816 łącznie z drogami serwisowymi.
Minister zwróci się do Unii
Jak zapowiedział we wtorek (11.04) w Rakołupach w województwie lubelskim minister rolnictwa Robert Telus, ma on zwrócić się do swoich odpowiedników z Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii, by wspólnie wystąpić do Unii Europejskiej o wprowadzenie ceł na ukraińskie zboże.
CZYTAJ: Minister rolnictwa: Ukraina zgodziła się na nasze propozycje ws. przywozu zboża [ZDJĘCIA]
Wcześniej, w piątek (07.04), Telus spotkał się w Dorohusku z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. Po zakończeniu spotkania poinformował, że strona ukraińska “złożyła propozycję, aby przez pewien czas bardzo mocno ograniczyć, a na tę chwilę nawet zatrzymać całkowicie przyjazd zboża do Polski”. Telus podkreślił, że tranzyt zboża z Ukrainy przez Polskę będzie “bardzo mocno monitorowany przez stronę zarówno polską, jak i ukraińską, aby zboże nie zostawało w Polsce”.
W sobotę (08.04) Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała, że rozpoczęła skup pszenicy konsumpcyjnej wyłącznie od polskich producentów. Oferty można składać do 14 kwietnia.
MaTo / ZAlew / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum