Połączenie pasażerskie na trasie Rawa Ruska – Warszawa może być uruchomione wraz z czerwcową albo wrześniową korektą rozkładu jazdy – poinformował w piątek (21.04) rzecznik ministerstwa infrastruktury Szymon Huptyś, odnosząc się do otwarcia kolejowego przejścia z Ukrainą w Hrebennem.
Ministerstwo Infrastruktury zostało poproszone o komentarz w sprawie planowanego otwarcia przejścia kolejowego z Ukrainą Hrebenne – Rawa Ruska, o którym informował w kwietniu 2023 premier Mateusz Morawiecki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie wizyty ukraińskiego przywódcy w Polsce.
CZYTAJ: Ukraina chce wybudować europejskie tory. Połączą to państwo z Lubelskiem
Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury przekazał w piątek, że 5 kwietnia odbył się testowy przejazd okazjonalny pociągu na trasie Zamość – Rawa Ruska przez kolejowe przejście graniczne (KPG) Hrebenne – Rawa Ruska, które nie było używane od 2005 roku.
Jak wyjaśnił, uruchomienie regularnego połączenia pasażerskiego na trasie Rawa Ruska – Warszawa przez to przejście jest inicjatywą strony ukraińskiej, która musi wskazać przewoźnika obsługującego tę trasę.
Podkreślił, że w związku z tym, że połączenie ma mieć komercyjny charakter, to przewoźnik powinien – na podstawie art. 29c ustawy o transporcie kolejowym – wystąpić do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o tzw. otwarty dostęp. – Komercyjny charakter połączenia powoduje, że strona ukraińska zakłada brak postojów handlowych na terenie RP – poza Warszawą – przekazał rzecznik.
– Wymogi prawne związane z uruchomieniem połączenia oraz uzgodnienia wewnętrzne po stronie ukraińskiej powodują, że połączenie może być uruchomione wraz z czerwcową albo wrześniową korektą rozkładu jazdy – sprecyzował Szymon Huptyś.
Dodał, że obecnie infrastruktura kontrolna na tym kolejowym przejściu granicznym wymaga znaczącej poprawy. – Rozważane jest umieszczenie tymczasowych kontenerów dla służb granicznych. Kwestie kontroli granicznej i celnej leżą po stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Finansów – dodał Huptyś.
Polsko-ukraińska granica w województwie lubelskim liczy 296 km. W regionie są cztery drogowe przejścia graniczne z Ukrainą oraz dwa przejścia kolejowe (Dorohusk, Hrubieszów). W zeszłym roku ponad 7,1 mln osób przekroczyło polsko-ukraińską granicę na przejściach w woj. lubelskim, z czego 4 mln odprawiono na wjeździe do Polski.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. pixabay.com