– Mamy przełomową umowę Polska-Izrael w sprawie wizyt młodzieży – ogłosił wiceszef resortu spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Po kilkunastu miesiącach izraelska młodzież ponownie będzie mogła przyjechać nad Wisłę w zorganizowanych grupach.
Powodem patowej sytuacji był konflikt dyplomatyczny – o szczegółach Filip Karman.
CZYTAJ: Wycieczki izraelskiej młodzieży znów będą przyjeżdżały do Polski
Konflikt dyplomatyczny rozpoczął się dwa lata temu. Kością niezgody były wycieczki uczniów z Izraela, którzy do Polski przyjeżdżali razem z uzbrojonymi agentami w roli ochroniarzy. Spotkało się to z dużym sprzeciwem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Rzecznik resortu Łukasz Jasina przypomina, że wycieczki były izolowane od polskiego społeczeństwa, a obecność agentów sprawiała wrażenie, że Polska jest krajem nieprzyjaznym: – Żadne państwo nie zgadza się na eksterytorialne działania na swoim terytorium, jeżeli nie ma takiej potrzeby – stwierdza Łukasz Jasina.
Podpisano porozumienie
Teraz, po kilkunastu miesiącach patowej sytuacji ministrowie spraw zagranicznych Polski i Izraela podpisali wspólne porozumienie dotyczące właśnie wycieczek młodzieży – Będą one chronone przez polskie służby tutaj na miejscu. Oczywiście w sytuacjach nagłych, nadzwyczajnych będzie można to zmienić i na taki wjazd służb izraelskich się zgodzić, ale będzie to mieć charakter wyjątkowy. W Lublinie znikną chociażby takie przykre widoki pokazujące uzbrojonych funkcjonariuszy przy obozie koncentracyjnym na Majdanku – tłumaczy Łukasz Jasina.
To nie jedyna zmiana wynikająca z podpisanego porozumienia. Kolejna dotyczy wspomnianej izolacji izraelskiej młodzieży. – Wycieczki młodzieży izraelskiej muszą w większym stopniu uwzględniać spotkania z polską młodzieżą i polską historią będącą – jakby nie patrzeć choćby w wypadku II wojny światowej – historią wspólną polsko-żydowską. W Lublinie oznaczałoby to nie tylko oglądanie Majdanka, miejsca lubelskiego Umschlagplatz na ul. Turystycznej, ale także zwiedzanie Zamku i lubelskich muzeów – dopowiada rzecznik MSZ.
CZYTAJ: Wiceszef MSZ: mamy przełomową umowę Polska-Izrael ws. wizyt młodzieży
KUL zaangażuje się w poprawę relacji polsko-żydowskich
Ksiądz profesor Mirosław Wróbel jest dyrektorem Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela w Lublinie. Jednostka podlega Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu i to właśnie ta uczelnia zaangażuje się w poprawę relacji polsko-żydowskich – szczególnie wśród ludzi młodych.
– Chodzi o to, żeby wspólnie spotkać się z młodymi ludźmi, którzy studiują tutaj na uniwersytecie, wymienić poglądy, zobaczyć, w jaki sposób myślą, nawiązać kontakty. Jednocześnie wysłuchać wspólnego koncertu, podyskutować na jakieś tematy. Wcześniej to było wszystko zamknięte. Oni byli ograniczeni tylko do swojej własnej grupy, a tych, co byli na zewnątrz, często traktowano jako element, który zagraża – zauważa ksiądz profesor Mirosław Wróbel.
Powrót zorganizowanych wycieczek z Izraela to dobra informacja dla lokalnej gospodarki
Z ulgą odetchnęli m.in. restauratorzy. Agnieszka Kolibska, prezes spółki zarządzającej hotelem Ilan, potwierdza, że dla niej zorganizowane wycieczki stanowią największą część dochodu. Hotel Ilan mieści się w Lublinie w budynku dawnej Jesziwy i należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.
– Na początku, jak wprowadzano zakaz, było dużo anulacji. Było bardzo źle. Teraz powoli zaczynają wracać te wycieczki, aczkolwiek są to wycieczki prywatne, a nie „ministerialne”. Ministerialne wycieczki są dla nas najlepsze, bo są duże grupy objazdowe po całej Polsce. I to jest nie tylko biznes lubelski, ale już ogólnopolski. Korzystają na nich też choćby pralnie czy hurtownie spożywcze – wyjaśnia Agnieszka Kolibska.
Młodzi Izraelczycy tradycyjnie podróżują do Polski latem, między 11 a 12 klasą. Zwiedzają przede wszystkim byłe niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne, aby dowiedzieć się o Holokauście i upamiętnić zamordowanych.
Przed 2021 rokiem wycieczki uczniów były bardzo popularne – co roku uczestniczyło w nich około 40 tysięcy młodych Izraelczyków.
FiKar / opr. AKos
Fot. pixabay.com