Debatę akademicką poświęconą kardynałowi Karolowi Wojtyle zaplanowano w środę (29.03) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas spotkania historycy i znawcy Kościoła mają odnieść się m.in. do kwestii niedawnych zarzutów wobec papieża Jana Pawła II.
W przesłanym komunikacie prasowym zastępca rzecznika KUL Monika Stojowska poinformowała o zaplanowanej na środę debacie akademickiej pn. „Kard. Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje”. Jak wyjaśniła, podczas spotkania historycy i znawcy dziejów Kościoła katolickiego w Polsce, odpowiedzą na pytania dotyczące m.in. niedawnych zarzutów wobec papieża Jana Pawła II.
CZYTAJ: Wołanie o uszanowanie godności człowieka. W Lublinie upamiętniono Polaków ratujących Żydów
– Wśród zagadnień, które zostaną poruszone będą publikacje medialne dotyczące kard. Karola Wojtyły, kontekst społeczno-historyczny czasów kard. Karola Wojtyły jako metropolity krakowskiego, inwigilacja kard. Karola Wojtyły przez służby reżimu komunistycznego, metodyka pracy z materiałami archiwalnymi, w tym z zasobu IPN oraz działania Jana Pawła II w sprawie ochrony dzieci i młodzieży – wymieniła Stojowska.
Wśród prelegentów będą: były dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, historyk prof. Paweł Skibiński, dziennikarka i wykładowca dr Ewa K. Czaczkowska, dyrektor IPN w Lublinie dr Robert Derewenda, historyk z Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie dr hab. Łucja Marek.
CZYTAJ: Niebezpieczeństwo było ogromne. O duchowieństwie ratującym Żydów [ZDJĘCIA]
Debata akademicka poświęcona profesorowi i wykładowcy KUL, który został papieżem, św. Janem Pawłem II, odbędzie się w środę w sali 114 w Centrum Transferu Wiedzy. Spotkanie będzie transmitowane również online.
Kilkanaście dni temu stacja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego “Franciszkańska 3” poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.
W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki “Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II”.
W odpowiedzi na ten reportaż Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. nadesłane