Prezydent Andrzej Duda wręczy noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku działań terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich. Uroczystość odbędzie się za tydzień (8 marca) w Belwederze.
Zostaną ogłoszone nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione w ramach działań IPN.
– Wśród zidentyfikowanych znajdują się m.in. ofiary terroru komunistycznego zamordowane na terenie Zamku w Lublinie – mówił w Polskim Radiu Lublin dyrektor lubelskiego oddziału IPN doktor Robert Derewenda. – Przygotowujemy się do pogrzebu tutaj na Lubelszczyźnie, po ogłoszeniu przez prezydenta. Będzie podany termin, miejsce, nazwiska tych, których będziemy chować z honorami państwowymi, wojskowymi. To bardzo istotne. Jesteśmy winni tym, którzy walczyli o naszą wolność, o naszą suwerenność, ten pochówek państwowy, uroczystość w Belwederze, kiedy sam prezydent RP podaje imiona, nazwiska tych, którzy zostali zidentyfikowani, którym przywrócono pamięć w narodzie polskim.
CZYTAJ: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości i Marsz Pamięci w Lublinie
1 marca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski.
Takimi żołnierzami byli bracia Leon Taraszkiewicz ps. “Jastrząb” i Edward Taraszkiewicz ps. “Żelazny”. Ich historię braci przedstawia nowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
“Jastrząb” dowodził oddziałem partyzanckim działającym w latach 1945-1947 w powiatach włodawskim, chełmskim i ówczesnym lubartowskim. Po jego śmierci dowództwo nad oddziałem przejął jego brat Edward.
POSŁUCHAJ: Reportaż Czesławy Borowik „Tu, gdzie jeszcze cisza trwa”
– Bracia Taraszkiewiczowie są przykładem Żołnierzy Niezłomnych walczących na Lubelszczyźnie za naszą wolność – mówi dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Robert Derewenda. – Trudno do końca powiedzieć, czy ich postawa nie wpłynęła na to, że jednak Polska nie stała się republiką sowiecką, że utrzymała jakąś autonomię w ramach bloku sowieckiego.
Do stworzenia wystawy wykorzystano zdjęcia z Archiwum IPN, Archiwum Państwowego w Lublinie i fotografie pochodzące ze zbiorów prywatnych.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Dziś w całym kraju odbywają się oficjalne uroczystości, a także marsze i biegi upamiętniające uczestników powojennego podziemia niepodległościowego.
– Przez wydarzenia sportowe chcemy docierać przede wszystkim do młodego pokolenia. To niezwykle ważne, że są to często inicjatywy oddolne – mówił doktor Robert Derewenda. – W naturalny sposób nawiązano do postawy Żołnierzy Niezłomnych, poprzez sport. Mamy bardzo wiele biegów, które wprost kojarzą się z postawą, że musimy dać z siebie pewną wytrwałość, siłę, musimy dobiec do mety. To wiąże się z postawą Żołnierzy Niezłomnych, którzy również kojarzą się z siłą, z męstwem.
O 17.30 na placu Litewskim w Lublinie zaplanowano pokaz laserów pt. “Historia żywa – Żołnierze Wyklęci”. Przed 18.00 ulicami Lublina przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych.
RMaj / MŁ / opr. PrzeG
Fot. PrzeG