Na początku lutego na niebie będzie można zaobserwować pełnię księżyca – 5 lutego będzie Śnieżny Księżyc.
Dlaczego Śnieżny Księżyc?
Nazwa tego zjawiska związana jest z aktualną porą roku i warunkami atmosferycznymi. Śnieżny Księżyc jest nawiązaniem do dużych opadów śniegu, które zwyczajowo miały miejsce w lutym. Według CNN rdzenni Amerykanie wykorzystywali tę pełnię księżyca do zdobywania pożywania. Duża ilość śniegu występująca na początku roku utrudniała polowanie i zdobycie jedzenia. Nadejście pełni umożliwiało wykonywanie tych czynności.
Co się wydarzy?
Pełnia Księżyca jest naturalnym zjawiskiem, występującym co 28 dni. Wpływ tego zjawiska odczuwany jest przez ludzi i w obserwacji zjawisk przyrodniczych. Pełnia wpływa m.in. na przypływy mórz i oceanów. Ludzie podczas pełni są bardziej pobudzeni i mają więcej sił, jednak na niektórych wpływa w negatywny, drażniący sposób.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin w czołówce rankingu najbardziej niekulturalnych miast w Polsce
Temu naturalnemu zjawisku towarzyszy jednak wiele tajemnic i niejasności, zaś niektórzy widzą w nim elementy magiczne i fascynujące.
Każda z 12 występujących w roku pełni ma swoją nazwę. W marcu pojawi się Robaczy Księżyc, następnie będzie Różowy Księżyc, Kwiatowy Księżyc, Truskawkowy Księżyc, Koźli Księżyc, Księżyc Jesiotrów, Księżyc Plonów, Księżyc Myśliwych, Bobrzy Księżyc i Zimny Księżyc. W niektórych miesiącach może się zdarzyć, że pełnia Księżyca wystąpi dwa razy albo nie pojawi się wcale.
RL / opr. KS
Fot. Dmitry Gornaev, pexels.com