Koncert w hołdzie dla Ukrainy
Sala widowiskowa AKCiM Chatka Żaka będzie dziś wieczorem miejscem szczególnym. By zjednoczyć się z walczącymi na francie ukraińskimi żołnierzami oraz w hołdzie ofiarom rosyjskiej agresji, przebywający w Lublinie artyści pochodzący z Ukrainy zorganizowali koncert. To wspólny projekt stowarzyszenia Bliski Wschód. Każdy z nich sam zdecydował, jaki utwór chciałby z okazji rocznicy dedykować swojej ojczyźnie.
Na scenie zespół The Helping Hand wywodzący się z Zimbabwe oraz band składający się z polskich muzyków lubelskiej sceny folkowej i teatralnej.
Początek koncertu o 18.00 w Sali Widowiskowej Chatki Żaka przy ul. Radziszewskiego w Lublinie.
Maestro Antoni Witt w Filharmonii Lubelskiej
„Rok wielkich rocznic i słynnych kompozytorów” to tytuł koncertu symfonicznego, który odbędzie się w Filharmonii Lubelskiej. Ta instytucja kultury zaprosiła legendę polskiej muzyki klasycznej oraz wybitnego wiolonczelistę. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi maestro Antoni Wit. Na scenie pojawi się także wiolonczelista Tomasz Strahl.
W pierwszej części kompozycje włoskiego kompozytora Gioacchino Rossiniego.
Następnie trzyczęściowy Koncert wiolonczelowy É. Lalo.
Początek o godz. 19.00.
Maraton teatralny w Gardzienicach
Zapraszamy także do Gardzienic, gdzie nieprzerwanie od 1970 roku artyści i twórcy kultury podtrzymują renomę tego miejsca na mapie. Dziś maraton teatralny, w programie trzy spektakle w reż. Włodzimierza Staniewskiego.
„Ifigenia w Aulidzie” Eurypidesa to klasyczna tragedia grecka napisana w V w. Aktorzy reinterpretują grecki mit o ofierze z Ifigenii, według wielu porównywanej do biblijnej ofiary Izaaka. Sztuka powstała przy współpracy Narodowego Teatru Starego w Krakowie i La Mama Etc. Theatre w Nowym Jorku.
„Miłość i pogarda” to sceniczny esej o wspólnych losach Polski i Norwegii. Chrześcijańskich początków obu krajów, mitów oraz miejsc wspólnych w kulturze, rytów średniowiecza, starć i koligacji Wikingów z Piastami i innymi potęgami Europy X wieku.
„Wesele” Wyspiańskiego powstało z kolei na 40-lecie działalności Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice. Staniewski przygotował niezwykłe widowisko z muzyką Zygmunta Koniecznego. Maraton teatralny w Gardzienicach rozpoczyna się o 19.00.
„Nora” w Teatrze Osterwy
Aktorzy wystąpią także na deskach Teatru Osterwy. O 19.00 rozpoczyna się spektakl „Nora”.
To norweska sztuka Henrika Ibsena napisana w roku 1879. Została wciągnięta na międzynarodową listę Pamięć Świata. Reżyser spektaklu, Kuba Kowalski, w bardzo oryginalny sposób osadził klasyczny mieszczański dramat, uważany za pierwszy feministyczny tekst w historii dramaturgii.
Spełnienie Nory, tytułowej bohaterki, zależy głównie od satysfakcji jej męża. To perfekcyjna pani domu. Postanawia porzucić dotychczasowe życie.
W rolach głównych m.in. Edyta Ostojak, Marta Ledwoń, Wojciech Rusin oraz Daniel Dobosz.
Wystawa w Muzeum Narodowym
Dokumenty, rodzinne pamiątki, ikonografia oraz meble, a także korespondencja. To jedynie część z elementów, które mają przypominać postać gen. Mieczysława Smorawińskiego. Zbiory trafiły do Muzeum Narodowego w Lublinie kilka lat temu. Przekazała je synowa generała, Janina Smorawińska.
Urodzony w 1893 r. w Kaliszu pod zaborem rosyjskim Mieczysław Smorawiński już w wieku 15 lat zaangażował się w ruch niepodległościowy. Wystawa to okazja to upamiętnienia jego sylwetki, a także wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej. W tym roku przypada 80. rocznica ujawnienia dołów katyńskich z ciałami polskich oficerów.
Tytuł wystawy „Ostatni lokator pałacu Lubomirskich” to także nawiązanie do związków gen. Smorawińskiego z Lublinem. Pełniąc służbę wojskową jako dowódca Okręgu Korpusu nr 2 od 1934 roku do września 1939 roku Smorawiński mieszkał i pracował przy placu Litewskim.
Otwarcie ekspozycji o 18.00. Wystawa będzie czynna do 28 maja.
Fot. ACKiM UMCS Chatka Żaka FB