W Los Angeles zostaną dziś (24.01) ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród faworytów wymienia się takie filmy jak “Duchy Inisherin”, “Fabelmanowie” oraz “Wszystko wszędzie naraz”. Duże szanse na nominację ma obraz “IO” Jerzego Skolimowskiego.
“IO” z szansą na nominacje
Film science-fiction Daniela Kwana i Daniela Scheinerta “Wszystko wszędzie naraz”, tragikomedia Martina McDonagha “Duchy Inisherin” oraz autobiograficzny obraz Stevena Spielberga “Fabelmanowie” wymieniane są przez większość ekspertów jako faworyci do nominacji za najlepszy film roku. W gronie typowanych na kandydatów do Oscara są także film biograficzny Elvisie Presleyu “Elvis” oraz “Top Gun: Maverick”. Reżyserzy obu tych filmów Baz Luhrmann i Joseph Kosinski oraz Steven Spielberg typowani są do nominacji za reżyserię.
W tym roku o Oscara ma szanse powalczyć polski film „IO” Jerzego Skolimowskiego, który znalazł się na tzw. krótkiej liście kandydatów do nominacji dla najlepszego filmu międzynarodowego. „IO” nie otrzymał nominacji do „Złotych Globów”, ale został bardzo dobrze przyjęty przez amerykańskich krytyków.
CZYTAJ: „Miasta świata według Jeremiasza”. Niezwykła wystawa autystycznego artysty
– Żaden film, który widziałam w tym roku nie poruszył mnie tak głęboko, nie sprawił, że poczułam się tak optymistycznie nastawiona do kina, ani nie zaangażował mnie z takim intelektualnym wigorem jak IO – napisała recenzentka dziennika New York Times Manohla Dargis.
95. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca 2023 r. w Los Angeles.
Pierwszy raz Oscary zostały przyznane w 1929 roku. Wraz z nagrodami Emmy, Grammy i Tony tworzy czwórkę kluczowych nagród amerykańskiego przemysłu rozrywkowego.
Statuetka Oscara przedstawia opierającego się na mieczu rycerza
Statuetka Oscara przedstawia opierającego się na mieczu rycerza, który stoi na filmowej rolce z pięcioma szprychami. Każda ze szprych symbolizuje jeden z zawodów reprezentowanych w Akademii: scenarzystów reżyserów, aktorów, producentów i techników.
Statuetka waży prawie 4 kg i ma blisko 35 cm wysokości. Wykonana jest ze stopu cyny, antymonu i miedzi. Dodatkowo jest pokryta 24-karatowym złotem.
IAR / RL / opr. AKos
Fot. Martin Vorel, CC0, via Wikimedia Commons