W Muzeum Narodowym w Lublinie zaplanowano dziś (26.05) specjale oprowadzanie kuratorskie poświęcone tematowi macierzyństwa w twórczości artystek polskich XIX/XX wieku. Punktem wyjścia będzie malarstwo Meli Muter, a szczególnie jeden z jej obrazów prezentowanych na wystawie „Co babie do pędzla?…”.
CZYTAJ: Dziś świętują wszystkie mamy
– W obrazach Muter możemy dostrzec nietypowe ujęcie macierzyństwa – mówi kustosz w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie, Marzena Bury. – Macierzyństwo przez artystki było pokazywane w bardzo różnorodny sposób. Muter cechuje podejście do macierzyństwa w sposób nie sielankowy. Pokazanie kobiety, która jakby czuje ciężar, wysiłek posiadania dziecka, nieprzespanych nocy.
CZYTAJ: Ekspert: książka Hanny Krall powinna być sztandarową książką dla lublinian
Oprowadzanie kuratorskie zaplanowano dziś o godz. 15.00, natomiast wystawę zwiedzać można do 2 czerwca. Wydarzenie jest płatne.
ZuS / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum RL
Pliki dźwiękowe
Marzena Bury


![„Gwiazdka z PCK”. Świąteczne miasteczko na placu po Farze [ZDJĘCIA] 2 EAttachments9212540da19a4d4b0cfc96f0c13bec1b5790a9a xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/12/EAttachments9212540da19a4d4b0cfc96f0c13bec1b5790a9a_xl-350x250.jpg)








