Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak. O śmierci aktorki poinformowała agencja aktorska Jana Malawskiego.
„Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła Jadwiga Jankowska-Cieślak. Wielka, wybitna Aktorka i wspaniały Człowiek. Nasza współpraca była ogromnym zaszczytem. Wielki żal” — czytamy w mediach społecznościowych.
Jankowska-Cieślak jest laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Została wyróżniona na festiwalu Młodzi i Film za debiut w „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna, Orłem za film „Rysa” Michała Rosy oraz nagrodą aktorską festiwalu Boska Komedia za spektakl „Wyjeżdżamy” Krzysztofa Warlikowskiego.
W ostatnich latach aktorkę można było także oglądać w Teatrze Osterwy w Lublinie. W 2023 zagrała rolę główną w spektaklu „Jeanne” w reżyserii Redbada Klynstra-Komarnickiego. Tak wspominała lubelską publiczność: – Piękna, wspaniała, fantastyczna publiczność. Bardzo dobrze się czułam. Jestem zakochana w tym mieście – autentycznie zakochana. Uwielbiam Lublin. Mogłabym tam bez przerwy przebywać. Bardzo mili ludzie, którzy tam mieszkają, egzystują i pracują. Mam same dobre wrażenia z tego miasta.
Laureatka historycznej dla polskiego kina Złotej Palmy na festiwalu w Cannes za rolę w węgierskim „Innym spojrzeniu” z 1982 roku, miała 74 lata.
EwKa/ opr. DySzcz
Fot. Paweł Matyka, CC BY-SA 4.0