Wystawa przybliżająca antykomunistyczne podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 roku została zaprezentowana w Lublinie. Ekspozycję z okazji obchodzonego dziś (01.03) Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotował lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
CZYTAJ: Powstanie rada artystyczno-programowa CSK. Nowy dyrektor o swoich planach
– Komuniści chcieli, żeby pamięć o polskim podziemiu antykomunistycznym przepadła, IPN przywraca pamięć o Żołnierzach Wyklętych – mówi dyrektor lubelskiego oddziału IPN Robert Derewenda. – Wystawa jest tylko uwieńczeniem działań, jakie prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Bo przecież wydobywamy, poszukujemy tych, którzy zostali nie tylko zamordowani, ale pochowani w bezimiennych grobach potajemnie, aby naród nigdy nie wiedział, gdzie znajdują się ich szczątki. Wydobywamy ich na światło dzienne, przywracamy o nich pamięć, organizujemy pogrzeby państwowej, ale również adresujemy tę historię do młodego pokolenia. Pokazujemy w przestrzeni publicznej. Dlaczego? W ten sposób wskazujemy postawę do naśladowania, postawy tych, którzy w najtrudniejszym momencie gotowi byli walczyć o wolną, suwerenną Rzeczpospolitą.
Wystawę można oglądać na placu Zamkowym w Lublinie.
Jeszcze dziś – w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – ulicami Lublina przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Początek na placu Litewskim o godzinie 16:00. Marsz organizują środowiska narodowe.
MaK / opr. AKos
Fot. Magdalena Kowalska