Robotyka stała się formą terapii dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Karczmiskach. Radą i doświadczeniem służą uczniowie miejscowego zespołu szkół działający w grupie robotycznej Space Beavers.
Osoby niepełnosprawne intelektualnie szukają klocków, budują różne konstrukcje i mechanizmy, a dzięki zabawie wyostrzają swoje zmysły.
– Kształcimy w tym momencie ponad 120 osób – mówi Cezary Rejn, wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Karczmiskach. – Są to dzieciaki i młodzież zarówno z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, jak i umiarkowanym czy znacznym. Mamy też autystów i osoby, które są zagrożone niedostosowaniem społecznym. I te zajęcia również dla nich to naprawdę fajny rozwój emocjonalny i społeczny. Staramy się troszeczkę, dzięki temu terapeutyzować te dzieciaki.
Radość, skupienie i umiejętności
– Dzieciaki wykazały się po pierwsze radością, a po drugie skupieniem i umiejętnościami – zauważa Beata Małecka-Perszko, wicedyrektor Zespołu Szkół w Karczmiskach, mentor drużyny Space Beavers od 2017 roku. – Chwilę potrzeba było, żeby załapały np. zasady budowy. Zafascynowała ich drukarka 3D, a także drony, którymi latali wspólnie. Jestem dumna z moich podopiecznych, bo wykazali się opiekuńczością i cierpliwością.
Trening i terapia w jednym
– Dla nas to też jest forma treningu, przygotowania do zawodów, do opowiadania sędziom, co się u nas dzieje i do czego służą rzeczy np. naszego robota. Dla nich to jest terapia, a dla nas przygotowanie do zawodów – mówią uczniowie z grupy robotycznej Space Beavers. – Ich interesuje wszystko, co się dzieje, wszystko, co robimy. Chcą dostać wyjaśnienie, dlaczego to robimy i jak to robimy. Jeżeli chodzi o szukanie potrzebnych przedmiotów, to przyda się tu najbardziej wyostrzony zmysł wzroku. Jeżeli ma się taki duży stół jak ten pełny klocków, który mamy obok, to bardzo się przydaje przy szukaniu cienkich części, mających powiedzmy centymetr długości. I oczywiście pomaga jeszcze umysł, bo trzeba się zastanowić, gdzie położy ten klocek i czy nie będzie przeszkadzało w jakimś mechanizmie.
Ćwiczą cierpliwość
– Na pewno jest to ogromna pomoc w kształtowaniu motoryki małej, bo znalezienie małych, drobnych elementów na stole, który powiedzmy ma dwa na trzy metry i tych elementów jest prawdopodobnie w dziesiątkach tysięcy, to nie lada sztuka. Tutaj jest ćwiczenie koordynacji oko – ręka, ćwiczenie spostrzegawczości. I takim ważnym elementem terapeutycznym dla naszych dzieciaków jest to, że to ćwiczy cierpliwość, a wielu z nich nie ma jej za wiele. W tym przypadku naprawdę się starają – dodaje wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Karczmiskach.
Zajęcia prowadzone są od września w każdy czwartek w sali robotycznej Zespołu Szkół w Karczmiskach. Prowadzą je uczniowie drużyny Space Beavers, którzy już w sobotę (08.03) będą gospodarzem regionalnego etapu zawodów First Lego League.
ŁuG / opr. LisA
Fot. pixabay.com