Wprowadzanie narzędzi sztucznej inteligencji do służby zdrowia to wyzwanie, z którym musi zmierzyć się współczesna nauka. To także jeden z tematów, o którym dyskutowali uczestnicy tegorocznego Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.
CZYTAJ: „Razem możemy więcej”. Trwa Samorządowy Kongres Trójmorza [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]
Jak przekonuje prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ds. Collegium Medicum prof. Maciej Banach, korzyści jest zdecydowanie więcej niż zagrożeń. – Dzięki sztucznej inteligencji jesteśmy w stanie skrócić proces diagnostyczny, czyli mieć diagnozę choroby znacznie wcześniej. Jako kardiolog wiem, że dzięki algorytmom AI jesteśmy w stanie rozpoznać proces miażdżycowy tak wcześnie jak nigdy. Co więcej mamy wypracowane modele sztucznej inteligencji, które potrafią lepiej niż radiolodzy rozpoznawać podejrzenia zmian nowotworowych w mammografii, tomografii czy wynikach rezonansu magnetycznego.
Wśród wyzwań dotyczących stosowania AI w medycynie prof. Banach wymienia m.in. troskę o ochronę danych osobowych pacjentów, które wykorzystywane są przez sztuczną inteligencję do diagnozy.
CZYTAJ: Ponad 100 mln zł na modernizację. Szpitale w Lubelskiem z silnym wsparciem [ZDJĘCIA]
Podczas lubelskiego kongresu o innowacjach oraz wyzwaniach prawnych i etycznych w służbie zdrowia rozmawiali medycy z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji i Chorwacji.
KosI / opr. ToMa
Fot. pixabay.com