Eksperci, badacze mediów, przedstawiciele administracji publicznej i dziennikarze rozgłośni regionalnych debatowali w Lublinie na temat przyszłości rozgłośni regionalnych.
CZYTAJ: Jaka jest przyszłość rozgłośni regionalnych Polskiego Radia? O tym debatować dziś będą na UMCS
„Rośnie zaufanie w stosunku do mediów publicznych”
– Radio jest żywym organizmem, to zespół ludzi, którzy je tworzą, a to ma przełożenie na zaufanie społeczne – mówi kierownik Katedry Komunikacji Medialnej UMCS, prof. Grażyna Stachyra. – To zaufanie wciąż istnieje, a można nawet powiedzieć, że rośnie i rośnie w stosunku do mediów publicznych. Zatem rozgłośnie regionalne są takim bardzo ważnym elementem kulturowego otoczenia, ale też istotnym elementem dla ludzi, którzy żyją swoim życiem w konkretnym środowisku. Oni chcą wiedzieć, jak to ich życie będzie się kształtować.
„Istnieje wyraźna potrzeba społeczna”
– Z badań, którymi dysponujemy jako Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wynika, że właściwie we wszystkich województwach rozgłośnie radia regionalnego, publiczne, mieszczą się w pierwszej 4, pierwszej 5 najbardziej słuchalnych stacji – mówi Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. – To oznacza, że istnieje wyraźna potrzeba społeczna. Ta pozycja jest dosyć dobra jeśli chodzi o słuchalność.
„Chodzi o rozsądne rozdzielnie pionów zarządczych od pionów programowych”
– Pragnieniem wszystkich dziennikarzy w mediach publicznych jest w końcu jakby uznanie podmiotowości nas jako dziennikarzy – mówi Agnieszka Czyżewska-Jacquemet ze Stowarzyszenia Grupa 17. – Wzmocnienie samorządności i odpowiedzialności dziennikarskiej za program i za rozgłośnie, w których pracujemy. Nam przede wszystkim chodzi tutaj o rozsądne rozdzielnie pionów zarządczych od pionów programowych.
– Nowa ustawa nie przewiduje tutaj żadnych zmian. Według mojej wiedzy wszystkie rozgłośnie w projekcie są wymienione. Znajdą się w ustawie z nazwy. Nie przewiduje się żadnego rodzaju szczególnych zagrożeń, jeśli chodzi o ich istnienie. Natomiast będą pewne elementy organizacji, które zapowiada ustawa. Mianowicie prawdopodobnie nastąpi rozdzielnie funkcji prezesa i Redaktora Naczelnego – dopowiada Tadeusz Kowalski.
„Media publiczne pełnią gigantyczną rolę”
– Media publiczne pełnią gigantyczną rolę, często sobie nie uświadamiamy jak ważną rolę w społeczeństwie – mówi Wojciech Król, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. – To nie jest kwestia kulturotwórcza. To jest nie jest tylko dostęp do programów misyjnych, bo takich informacji, które media komercyjne często nie chcą podnieść, ale również to jest element bezpieczeństwa państwa. I media publiczne wielokrotnie udowodniły swoją przydatność. O radio powinniśmy dbać. Powinniśmy zadbać o to, żeby radio publiczne było przede wszystkim silnym medium w regionie.
Potrzebna jest stabilizacja.
– Przede wszystkim media publiczne potrzebują stabilizacji – mówi Michał Krawczyk, członek Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. – Po pierwsze w obszarze niezależności od władzy politycznej, po drugie niezależności i stabilizacji jeśli chodzi o finansowanie. I wtedy będą mogły spokojnie spełniać tę kluczową rolę, jaka jest przed mediami regionalnymi, także przed Radiem Lublin, czyli przekazywanie lokalnych informacji, tworzenie i podbudowywanie naszej tożsamości kulturowej, pokazywanie wydarzeń kulturalnych, społecznych, edukacyjny, ale także politycznych, które dzieją się u nas w regionie. Tak postrzegam rolę mediów publicznych, które powinny być przede wszystkim pierwszym źródłem rzetelnego przekazu w Polsce.
Kluczem jest słowo odpolitycznienie.
– Jeśli obywatele będą w nowym układzie widzieli, że to radio ich indoktrynuje albo podaje jedyną słuszną receptę na politykę, to oni odwrócą się od tego radia – mówi Sławomir Rogowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – To jest bardzo delikatna materia i dziennikarze pracujący w mediach na posterunku, na pierwszej linii, doskonale to wiedzą. Muszą być prawdziwi. Muszą być wiarygodni. Słuchacz, widz nie lubi kitu.
CZYTAJ: Prof. Iwona Hofman: Przyszłość radia rysuje się optymistycznie
„Media regionalne są naszym dobrem narodowym”
– Powinniśmy o nie dbać, bo tylko w mediach regionalnych mieszkańcy Lublina czy Katowic i województwa śląskiego znajdą informacje, które ich najbardziej interesują – mówi Ewelina Kosałka-Passia, redaktor naczelna i likwidatorka Radia Katowice. – Media komercyjne nie przyjeżdżają do domów kultury, nie interesują się dziurą w drodze i lokalnymi, zwykłymi sprawami. O tym wszystkim słuchacze dowiadują się z informacji i od dziennikarzy rozgłośni regionalnych, mediów regionalnych.
„Słuchaczy interesują sprawy, które ich dotyczą”
– Radio Lublin ma bardzo dobry liner „Radio Lublin blisko Ciebie”. I myślę, że tu zawiera się taka kwintesencja służebnej roli mediów wobec swoich słuchaczy, zwłaszcza mediów misyjnych, tak to szumnie nazywamy, ale mediów publicznych, ponieważ jesteście blisko swoich słuchaczy, których żywo interesują sprawy, które ich dotyczą – dopowiada prof. Grażyna Stachyra.
Debata „Rozgłośnie regionalne Polskiego Radia w systemie mediów publicznych” odbyła się w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
PaSe / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski