Lubelscy i kijowscy okuliści wspólnie prezentują swoje osiągnięcia na specjalistycznym, międzynarodowym kongresie we Włoszech. Prof. Robert Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i docent Olga Denysiuk z Uniwersytetu im. Szupyka w Kijowie zostali zaproszeni jako eksperci i będą prezentować doświadczenia w leczeniu zaćmy i urazów narządu wzroku.
– Pani docent Olga Denysiuk pracuje na Uniwersytecie Szupyka w Kijowie. Mam ten zaszczyt i przyjemność, że możemy współpracować już od lat – mówi prof. Rejdak. – Pani docent będzie nauczycielem na kursie chirurgii zaćmy ESASO – Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki w Lublinie. Przyjechała też uczyć młodych lekarzy z całej Europy. Ale teraz wyjeżdżamy na zjazd do Triestu do Włoch. Będziemy przedstawiać różne doświadczenia, zagadnienia dotyczące leczenia zaćmy, zaćmy pourazowej, zaćmy skomplikowanej, z obecnością ciała obcego wewnątrzgałkowego. To są wszystko prace nad leczeniem urazów narządu wzroku.
CZYTAJ: Szpital w Charkowie potrzebuje nowoczesnego mikroskopu. Ruszyła zbiórka pieniędzy
– W Ukrainie wyłączają im prąd, ale mają generatory – wskazuje prof. Rejdak. – Normalnie nie mógłbym sobie wyobrazić, że można by tak przeprowadzać operacje. Wszystkie źródła światła to są baterie. Maszyna do przeprowadzania operacji jest zasilana prądem z generatora. Generator stoi na zewnątrz za budynkiem. Dzięki temu można operować pacjenta. Oczywiście jest blackout, nie ma prądu, nie ma elektryczności w mieście. Ale mimo to koledzy operują pacjentów.
– Koledzy uczą się, jak rozwiązywać problemy logistyczne po atakach, jest kwestia transportu chorych – mówi prof. Rejdak. – Z jednej strony są problemy logistyki. Kolej jest formą ewakuacji pacjentów, to nie zawsze jest szybkie. Czasami zbyt późno mogą operować po takim urazie. To są bardzo skomplikowane urazy, które dotyczą twarzy, całego ciała. Operuje kilka zespołów naraz. A drugi, bardzo ważny aspekt to, że w Kijowie rozwija się bardzo kompleksowa chirurgia okuloplastyczna, we współpracy z lekarzami ze Stanów Zjednoczonych. Pracują nad protetyką w przypadkach, gdzie są bardzo duże urazy, bardzo duże oparzenia, całej twarzoczaszki. Tym pacjentom przywraca się człowieczeństwo, ponieważ po tych urazach defekty kosmetyczne są bardzo duże. Ci pacjenci mają depresję. To cała bardzo kompleksowa dziedzina, która z racji tego dramatu w Ukrainie w tej chwili się rozwija. Jest dużo doświadczeń. Staramy się w Lublinie stworzyć taki hub wymiany doświadczeń w tej części Europy.
CZYTAJ: Prof. Robert Rejdak doktorem honoris causa uniwersytetu w Kijowie
Współpraca lubelskich i kijowskich okulistów trwa od wielu lat. Ostatnio prof. Robert Rejdak otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Szupyka w Kijowie.
MaG / opr. WM
Fot. nadesłane