Przetarg na przebudowę domu kultury „Kolejarz” na potrzeby Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży w Lublinie ma zostać ogłoszony w drugim kwartale br. – wynika z zapowiedzi ratusza. Nowy obiekt przy ul. Kunickiego powinien być gotowy za dwa lata; będzie siedzibą Teatru Andersena – podaje Polska Agencja Prasowa.
Zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju Tomasz Fulara przekazał PAP w czwartek (27.03), że w 2022 r. miasto podpisało umowę z biurem projektowym na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, a w sierpniu ub.r. uzyskano pozwolenie na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę Domu Kultury „Kolejarz”. „Przetarg na roboty budowlane dla Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży przewidziano na drugi kwartał br. Nowy obiekt powinien być gotowy w ciągu dwóch lat” – podkreślił Fulara.
To odpowiedź na zarzuty radnych klubu PiS, którzy wytykają ratuszowi brak działań związanych z przebudową dawnego domu kultury przy ul. Kunickiego. „Dzieci prawdopodobnie zdążą wyrosnąć, zanim pan prezydent wywiąże się z obietnic, zapowiedzi, które złożył dwa lata temu” – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej szef klubu miejskich radnych PiS Robert Derewenda.
CZYTAJ: Radni PiS zarzucają opieszałość. Ratusz odpowiada
Interpelację w tej sprawie złożyła radna Justyna Budzyńska, która pyta w niej prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka m.in. o liczbę projektów i koncepcji dotyczących modernizacji i rozbudowy Domu Kolejarza na potrzeby Teatru Andersena od 2015 r.; o przeszkody, które uniemożliwiły realizację tych założeń; aktualne plany dotyczące przyszłości teatru i siedzibę zastępczą dla tej instytucji.
Zdaniem zastępcy prezydenta Lublina pojawiające się ze strony radnych wątpliwości są nieuzasadnione, ponieważ inwestycja jest przygotowywana do realizacji. Jak zaznaczył, została uwzględniona w Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego do 2030 roku, gdzie został jej nadany priorytet pierwszeństwa realizacji.
„Jesteśmy już na ostatnim etapie projektowania nowego obiektu oraz szukania możliwości dofinansowania tej inwestycji. Przedsięwzięcie zamierzamy zrealizować przy wsparciu funduszy europejskich oraz budżetu państwa. Środki na to zadanie zostały uwzględnione w Wieloletniej Prognozie Finansowej” – sprecyzował Fulara.
CZYTAJ: Dom Kultury Kolejarza stanie się Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży [ZDJĘCIA]
Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie od ponad 70 lat wystawia sztuki dla dzieci i młodzieży. Przez lata instytucja zajmowała część zabudowań klasztoru Dominikanów na Starym Mieście, kilka lat temu przeniosła się do Centrum Spotkania Kultur (CSK). Teatr podlega miastu Lublin, a CSK – marszałkowi województwa. Umowa z CSK przewiduje współpracę z teatrem do 28 września br.
„Biorąc pod uwagę dotychczasowe nieoficjalne informacje o ewentualnym nieprzedłużeniu umowy o współpracy przez Centrum Spotkania Kultur, Miasto Lublin rozpoczęło poszukiwanie właściwej nieruchomości, która zabezpieczałaby warunki lokalowe do prowadzenia przez teatr działalności statutowej do czasu utworzenia docelowej siedziby instytucji w Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży w Lublinie” – przekazał zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.
Teatr Andersena prowadził na swojej stronie zbiórkę podpisów pod apelem do marszałka „o pozytywne rozpatrzenie prośby dotyczącej dalszego funkcjonowania (…) w przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur”. Autorzy listu otwartego przestrzegali przed pomysłem przeniesienia teatru do Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego w dzielnicy Felin.
Polska Agencja Prasowa / RL / opr. LisA
Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum