Współpracę dotyczącą usuwania ze ścieków mikroplastiku i pozostałości po lekach zakłada umowa podpisana przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.
– Nadmiarowo przyjmowane leki trafiają do ścieków – mówi dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych UMCS dr hab. Grzegorz Janusz. – Pracujemy nad tym, jak się tych substancji czynnych pozbywać z wody, żeby one nie trafiały do środowiska najlepiej w żadnej ilości. Jeżeli to są substancje czynne, które my używamy i działają na nas, to oczywiście będą działały one też na organizmy w środowisku. Czy to będą organizmy wyższe, ssaki, ptaki, czy będą to mikroorganizmy – część gatunków może wyginąć.
– Przedmiotem naszych wspólnych badań będzie między innymi rola bakterii w usuwaniu mikroplastiku – mówi dyrektor oczyszczalni ścieków w MPWiK, Elżbieta Kuzioła. – Z najnowszych badań wynika, że spożywamy tygodniowo kartę kredytową. Jest to ogromna ilość. Wiadomo, że to, co spożyjemy, później w dużym strumieniu wydalamy. I my z tym oczyszczaniem ścieków musimy sobie poradzić.
CZYTAJ: Sprzątają po zimie. Lublin ma odzyskać blask
Nowa dyrektywa unijna nakłada obowiązek oczyszczania ścieków również z mikrozanieczyszczeń.
Podpisana dziś w Lublinie umowa dotyczy również m.in. szkoleń, praktyk i staży dla studentów oraz realizację prac dyplomowych i naukowych.
LilKa / opr. LisA
Fot. pixabay.com