Ponad 10,5 miliona złotych trafiło do Włodawy, Krasnegostawu i gminy Tyszowce na Centra Opiekuńczo-Mieszkalne. Od 2019 roku w naszym regionie utworzono już osiem tego typu instytucji.
– To są ośrodki przeznaczone dla dorosłych osób niepełnosprawnych – mówi wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. – To miejsce, w którym dorośli niepełnosprawni dostają dzienną czy całodobową opiekę z profesjonalnym wsparciem, możliwością rehabilitacji, nadzorem lekarskim. Ale to przede wszystkim ogromne wsparcie dla ich bliskich, którzy się nimi zajmują.
– Mamy odpowiedni budynek, niezagospodarowany do tego momentu. Pozyskane środki pozwolą na zaadaptowanie go na Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne – informuje Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. – Tę instytucję przeznaczamy na 15 osób z niepełnosprawnościami. Natomiast będzie też 5 miejsc całodobowych. We Włodawie powstaje więc zupełnie nowa, odrębna instytucja, oddzielna jednostka.
– Zobaczymy, jakie będzie zapotrzebowanie. Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy to w przyszłości rozbudowywali. Będą tam odbywały się zajęcia ruchowe dla osób z niepełnosprawnościami, będą specjalne rehabilitacje, będzie oddzielna część mieszkalna, całodobowa – dodaje Wiesław Muszyński. – Jest to nowa instytucja, więc będziemy potrzebowali zatrudnić sporo personelu. Wybudowanie to jedno, a później utrzymanie placówki to druga sprawa, która spocznie na barkach budżetu miasta. Ale nie oszczędzamy na potrzebujących, osobach z niepełnosprawnościami. To bardzo potrzebna inwestycja.
– W naszym Centrum będzie 9 osób w pobycie całodobowym i 10 w pobycie dziennym. Będą to ludzie z chorobami otępiennymi, takimi jak Alzheimer czy demencja – wyjaśnia Daniel Miciuła, burmistrz Krasnegostawu. – Będą się nimi opiekować specjaliści: fizjoterapeuci, rehabilitanci, psychologowie.
– Na naszym terenie jest sporo osób z tymi schorzeniami. Chcemy im pomóc, żeby nie jeździły do innych miejscowości – stwierdza Robert Bondyra, burmistrz Tyszowiec. – W naszym Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnych przyjmiemy w granicach 20 osób. Rodziny zabezpieczają opiekę nocną. My skupiliśmy się na dziennej. Tak jest też w sąsiednich gminach. Myślę, że to będzie dobre rozwiązanie.
– Lada moment rozpatrzymy kolejne wnioski. Mamy nadzieję, że jak najwięcej takich placówek zostanie otwartych na terenie naszego województwa – dodaje Krzysztof Komorski.
Środki na powstanie COM pochodzą z Funduszu Solidarnościowego z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
PaSe / opr. ToMa
Fot. Sebastian Pawlak