– Unia Europejska musi robić co w jej mocy, żeby nie zostawić Ukrainy na pastwę Putina – powiedział w porannej rozmowie gość Radia Lublin Georg Ziegler. Były doradca w Służbie ds. Ukrainy w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Rozszerzeniowych w Komisji Europejskiej uważa, że jest możliwe, aby Ukraina w 2032 roku stała się częścią Unii Europejskiej.
– To wszystko oczywiście zależy od wielu czynników, między innymi od tego, czy nie będzie wewnętrznej blokady w Unii – powiedział w rozmowie z Tomaszem Nieśpiałem Georg Ziegler. – Ukraina jest na pewno bezpieczniejsza kiedy jest w Unii mimo, że Unia nie jest w NATO. Też Unia będzie bezpieczniejsza, kiedy wejdzie do niej Ukraina. Nie trzeba się bać, że importujemy jakieś konflikty. Unia musi pokazać też swoje nastawienie, w pewnym sensie wdzięczność za to, że Ukraińcy w tej chwili nie tylko bronią swojego kraju, swojej niepodległości, ale też w sumie naszej niepodległości jako Unii. Polska i kraje bałtyckie są blisko wschodniej granicy Unii i najlepiej rozumieją wagę.
Cała rozmowa w materiale wideo:
– Unia Europejska powinna wykorzystać obecną sytuację międzynarodową do pokazania swojej siły i sprawczości w sprawie gwarancji bezpieczeństwa w Europie – uważa Georg Ziegler.
Jego zdaniem kluczowe jest zwiększenie wydatków na obronność krajów UE.
– Nie możemy polegać wyłącznie na Stanach Zjednoczonych – dodaje Georg Ziegler. – Może dzięki Trumpowi Unia wreszcie się obudzi. Trzeba więcej środków, nie można w ciemno polegać na Ameryce. Musimy być wdzięczni za to, że do tej pory Ameryka zabezpieczała nas swoim potencjałem, też wojskowym. Europa musi więcej robić, więcej inwestować. Mam nadzieję, że Europa się sprawdzi, że Ameryka nie opuszcza tak całkowicie Ukrainy i uda się zastopować agresora rosyjskiego. Doprowadzić do trwałego pokoju. Taka jest nadzieja.
W 2019 roku Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła umieszczenie w konstytucji zapisu o dążeniu tego państwa do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Zmiany w ustawie zasadniczej poparło 334 deputowanych. W 2022 roku Komisja Europejska zaleciła Radzie Europejskiej przyznanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.
Jak podkreśla Georg Ziegler, droga Ukrainy do Unii Europejskiej jest łatwiejsza politycznie niż droga do NATO, w którym dużo do powiedzenia mają Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump wykluczył możliwość wstąpienia Ukrainy do NATO.
EwKa / opr. PrzeG
Fot. Michał Winiarski