Fotopułapka z roztoczańskich lasów uchwyciła rysia. Film opublikowano w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Józefów.
CZYTAJ: Puchar Challenge już w Lublinie! Siatkarze Bogdanki LUK przywitani przez kibiców [ZDJĘCIA]
„Rysie zazwyczaj trudno dostrzec, ale teraz trwają ich gody zwane marcowaniem. W tym czasie te zwierzęta są bardziej aktywne w ciągu dnia i zaczynają się głośniej odzywać” – piszą leśnicy.
Rysie to charakterystyczne zwierzęta z czarnymi pędzelkami na uszach. Mają masywne tylne łapy, które pozwalają na wykonywanie wysokich skoków. Na Roztoczu żyje około 10 osobników, w Nadleśnictwie Józefów przebywa od 2 do 4 Rysi – szacują leśnicy. Jeszcze jednym miejscem w naszym regionie, w którym możemy spotkać ten gatunek są lasy Sobiborskie w okolicach Włodawy.
Fotopułapki monitorują lasy 24 godziny na dobę. Na terenie Nadleśnictwa Józefów jest ich prawie 30. Zwierzęta ich nie wyczuwają, dlatego łatwiej dzięki nim zaobserwować rzadkie gatunki.
RyK / opr. AKos
Fot. Nadleśnictwo Józefów LP FB