Największy, półkilogramowy fragment meteoru, odnaleziony wczoraj w gminie Drelów w powiecie bialskim, trafi do Narodowego Centrum Badań Jądrowych na zaawansowane analizy izotopowe – poinformował na Facebooku portal Skytinel. Od czwartku (20.02) znaleziono już 8 fragmentów.
Film: Skytinel Facebook
– Znalezione meteoryty to tzw. chondryty, z niską zawartością żelaza. Z wyglądu mogą przypominać węgiel. Są bezcenne dla świata nauki – mówi poszukiwacz fragmentów skalnych Marcin Hajwos z portalu cosmoartel.pl. – To jest przede wszystkim wartość naukowa i kolekcjonerska, ponieważ tutaj przyjechali kolekcjonerzy i naukowcy. Tutaj przede wszystkim mamy wiedzę o kosmosie, o tym, co jest gdzieś tam, w przestrzeni kosmicznej. Nie musimy wysyłać żadnych sond, tylko znajdujemy w miarę świeże kawałki, które do nas dotarły. Na podstawie filmów i nagrań jesteśmy w stanie wyliczyć trajektorię, skąd dany fragment skały mógł przylecieć, czy przyleciał z Układu Słonecznego, czy z pasa planetoid pomiędzy Jowiszem a Saturnem.
CZYTAJ: Niezwykłe znaleziska w Lubelskiem. Odkryto kolejne meteoryty! [ZDJĘCIA]
Naukowcy apelują też do kolejnych znalazców fragmentów meteoru Drelów, o zgłaszanie ich do Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Jak czytamy w apelu do znalazców – każdy fragment bolidu pomoże w zrozumieniu ewolucji Układu Słonecznego i zostanie uwzględniony w oficjalnych badaniach i publikacjach naukowych wraz z nazwiskiem znalazcy.
– W tej chwili trwają rozmowy ze znalazcą tego obiektu w sprawie przekazania znaleziska do naszego centrum – mówi Magdalena Jędrkiewicz z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. – Oraz żebyśmy mogli przebadać ten obiekt pod kątem jego składu, tego, z czego się składa, czy znajdują się tam radionukloidy, czy zaczynają znikać. To, co jest ważne, to, żeby jak najszybciej przekazać ten obiekt, żebyśmy mogli zbadać, bo czas rozkładu bije. Do trzech tygodni to jest najlepszy czas, kiedy można badać jakie zasoby znajdują się w takim obiekcie.
CZYTAJ: Huk i rozbłysk na niebie. Nad Lubelskiem przeleciał bolid [WIDEO]
Fragmenty meteoru, czyli meteoryty, należy zgłaszać do badań pod adresem mailowym kontakt@ptmet.org.pl, podając miejsce jego znalezienia i masę.
RyK / MaT / opr. AKos
Fot. Małgorzata Tymicka