Relikwie świętego Walentego – patrona zakochanych – znajdziemy w wielu miastach na świecie i w Polsce. W Lublinie znajdują się one w kościele pw. św. Mikołaja na Czwartku, w skarbcu w Archikatedrze Lubelskiej oraz w świątyni pw. Nawrócenia św. Pawła.
– Święty Walenty zachęcał do umiłowania Chrystusa i tym sposobem do miłowania drugiego człowieka – mówi proboszcz parafii pw. św. Mikołaja ks. Piotr Kawałko. – Na terenie cesarstwa zachodniorzymskiego to Walenty zachęcał żołnierzy, rycerzy do tego, aby miłowali Chrystusa, umiłowali swoje wybranki. Chociaż prawo w tym czasie zakazywało ożenku. Najlepszym rycerzem w tamtych czasach był człowiek wolny, spoza związku małżeńskiego. Natomiast Walenty zachęcał i przez to został m.in. skazany na karę śmierci.
CZYTAJ: Walentynka dla własnego serca. NFZ zachęca do badań profilaktycznych
Relikwie, wedle przekazywanej opowieści, do Lublina sprowadził w XVII wieku proboszcz parafii pw. św. Mikołaja ksiądz Walenty Turobojski.
RyK / opr. PrzeG
Na zdj. współczesna rekonstrukcja twarzy Walentego na podstawie czaszki przechowywanej w bazylice Santa Maria in Cosmedin w Rzymie, wikipedia.org