Wyjątkowe słuchowisko powstało w Radiu Lublin. Pod okiem doświadczonych radiowców przygotowali je uczestnicy zimowych półkolonii. To opowieść, w której pojawiają się postacie z różnych epok i z różnych krajów, a nawet… światów.
Jednak zanim zaczęły się nagrania słuchowiska, dzieci poznawały radiowy warsztat, a także…zabytki Lublina. Jak to w radiu, nie zabrakło też zajęć w studiu, które prowadziła redaktor Magdalena Lipiec-Jaremek.
– Najbardziej podoba nam się studio, w którym nagrywamy wywiady między sobą. Studio jest najlepsze – mówią młodzi radiowcy. – Informacje też są wartościowe. Warto wiedzieć o kaplicy na zamku. Była historia i zaczęliśmy malować anioła. Potem omawialiśmy słuchowisko. Umówiliśmy się, kto będzie kogo grał. Ja będę grał Litwina, który będzie na wycieczce. Jesteśmy pierwszoplanowymi aktorami – przewodniczkami całego słuchowiska, będziemy prowadziły wycieczkę i oprowadzały po całym Lublinie, ale głównie po placu Litewskim. Później będzie scena końcowa przy kaplicy. Ja jestem dworzaninem. My chodzimy razem z wycieczką po Lublinie. Pochodzimy z czasów Władysława Jagiełły. Samo założenie wymyśliła pani Agata (Koss-Dybała), jednak my to dopracowaliśmy. Szczegóły wymyśliliśmy z grupą. Mieszają się tu różne narody i czasy. My będziemy z czasów Jagiełły. Główne postaci będą pochodzić z Litwy. Będą to turyści, którzy przyjechali do Lublina, a bliźniaczki będą ich oprowadzać.
CZYTAJ: Są goście z różnych epok. Mali radiowcy pracują nad słuchowiskiem
– Cały czas rozmawiam z nimi na temat tego, co w naszym słuchowisku będzie – mówi dziennikarka Radia Lublin, redaktor Agata Koss-Dybała. – Tym razem tematem są dwa światy, bo dzieci dość dużo uczyły się o kaplicy Trójcy Świętej. Cała historia osnuta jest wokół polsko-litewskich miejsc i związków. Ale to nie tylko dwa kraje, to również dwa czasy. I dwa światy – rzeczywisty i taki, który możemy sobie wyobrazić, że jest, ale niekoniecznie go dotknąć.
– Moim zadaniem było to, żeby dzieci wiedziały, o czym będą nagrywać słuchowisko, żeby mogły to sobie wyobrazić i lepiej poczuć się w swoich rolach – mówi historyk sztuki, dr Marta Gudowska z Radia Lublin. – Na pierwszych zajęciach omawialiśmy historię XIV-wiecznego i XV-wiecznego Lublina na tle tego, co może nam się przydać do poznania kaplicy. Bo tak naprawdę wszystko kręciło się wokół kaplicy Trójcy Świętej. Na kolejnych zajęciach dzieci poznały elementy architektoniczne, które mogą zaobserwować w różnych kościołach. Na kolejnych omawialiśmy typy aniołów, które mogą spotkać w kaplicy, bowiem to nie jest tak, że anioł to anioł. Są też archaniołowie, aniołowie trony itd. Dzieci już to wiedzą i jak pójdą do kaplicy w piątek, to będą mogły to rozpoznać.
CZYTAJ: „Zima w Radiu Lublin”. Dzieci poznają tajniki pracy w rozgłośni
Wszyscy ciekawi efektów pracy młodych radiowców będą mogli odsłuchać słuchowisko „Dwa światy” na naszej stronie internetowej już wkrótce.
MaK / opr. WM
Fot. Michał Winiarski