Najlepsi uczniowie z całej Polski uczestniczyli w finale odbywającej się w Lublinie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. Pytania ułożyli wykładowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uczelnia jest organizatorem konkursu.
– Uczniowie startują w sześciu kategoriach: automatyk, elektronik, elektryk, informatyk, mechatronik i teleinformatyk – opowiada Anna Fidut, koordynator z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie, gospodarza finału. – Przede wszystkim na rynku pracy ci pracownicy w tych dziedzinach są poszukiwani. To są obszary, w których można nieustannie się rozwijać i poszerzać swoje umiejętności – dodaje.
– Myślę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo skomplikowany musi zajść proces, żeby chociażby skorzystać z Internetu. Teleinformatyka wyjaśnia wiele tego typu procesów – zaznacza uczestnik wydarzenia Krzysztof Kowalik. – Moim zainteresowaniem są sieci komputerowe. Zwróćmy uwagę na to, że cała komunikacja to są właśnie sieci komputerowe. Także to jest kluczowe dla naszego społeczeństwa. Można sobie wyobrazić jeden dzień, w którym zabrakłoby Internetu. Jaki to byłby paraliż. Dlatego uważam, że to jest ważne i może mi pomóc w znalezieniu dobrej pracy – dodaje.
– Laureaci i finaliści są bardzo mile widziani an uczelniach – zaznacza przewodniczący Komitetu Głównego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej Przemysław Syrek. – Często się zdarza, że już na trzecim, czwartym roku studenci są rozchwytywani przez firmy i na rynku pracy to właściwie firmy oczekują na dobrze wykształconych inżynierów – dodaje.
POSŁUCHAJ CAŁEGO MATERIAŁU:
Laureaci olimpiady mogą być zwolnieni z postępowania kwalifikacyjnego na studia.
LilKa / opr. PaW
Fot. www.pexels.com