Porozumienie na rzecz cyberbezpieczeństwa podpisano w Lublinie. Dokument dotyczy współpracy Politechniki Lubelskiej z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości.
CZYTAJ: Wsiadł za kółko po alkoholu i doprowadził do wypadku. Zginęła w nim młoda kobieta
– Chcemy zwiększyć nasze możliwości w zakresie ochrony w cyberprzestrzeni – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater. – Myślimy przede wszystkim o uruchomieniu nowego kierunku kształcenia – to jest cyberbezpieczeństwo, na który chcemy nabór ogłosić już w następny roku akademickim, ale także przymierzamy się szerzej do tego zagadnienia, bo przecież pracujemy nad Międzywydziałowym Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa.
CZYTAJ: Sieć łączy uczelnie. Politechnika Lubelska odpowiada za naukę
– Żeby skutecznie walczyć z cyberprzestępczością, konieczna jest współpraca z wieloma partnerami, w tym ze środowiskiem naukowym – mówi zastępca komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Bartosz Furgała. – Porozumienie, które podpisujemy z Politechniką Lubelską ma służyć przede wszystkim temu, żebyśmy wspierali się wzajemnie w kształtowaniu nowych narzędzi służących zwalczaniu cyberprzestępczości, wymianie doświadczeń, uczestniczeniu we wspólnych projektach badawczo-naukowych rozwijających nowoczesne technologie, które nam służą na co dzień do zwalczania zagrożeń tego typu.
Politechnika i Biuro będą wspólnie analizować aktualne zagrożenia, rozwijać nowoczesne technologie obronne oraz kształcić przyszłych ekspertów w tej dziedzinie.
MaK / opr. AKos
Fot. Krzysztof Radzki