Trwający rok szkolny będzie ostatnim dla Szkoły Podstawowej numer 25 w Lublinie – decyzję o jej likwidacji podjęli lubelscy radni. 1 września 2025 roku do budynku przy ulicy Sierocej wprowadzą się uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 19. A budynek „dziewiętnastki” przejmie zlokalizowane po sąsiedzku IV Liceum Ogólnokształcące, którego uczniowie potrzebują większej przestrzeni. Zmianom – bezskutecznie – sprzeciwiali się rodzice uczniów obu podstawówek.
Coraz mniej dzieci w szkołach podstawowych
Radni z prezydenckiego klubu mówią o koniecznej reorganizacji w oświacie. Nauczyciele i rodzice uczniów ze szkół podstawowych nr 19 i 25 uważają, że jedna szkoła straci budynek, o który dbała, a druga tożsamość.
– Zyska IV Liceum Ogólnokształcące, które potrzebuje dodatkowego miejsca – mówi zastępca prezydenta miasta Lublin ds. oświaty i wychowania Mariusz Banach. – Mamy tam blisko 800 uczniów, którzy uczą się w naprawdę za małej szkole przez 12 godzin – od 7:00 do 19:00. Tym uczniom chcemy oddać budynek, który jest za ścianą, tzn. budynek Szkoły Podstawowej nr 19, a Szkołę Podstawową nr 19 przenieść do naprawdę dobrego budynku przy ul. Sierocej. Wydaje się to naprawdę racjonalne, choć wcale niełatwe. Wcale nie jesteśmy zachwyceni tym pomysłem, natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy wcześniej czy później zrobić ten ruch, bo dzieci w szkołach podstawowych nie będzie więcej, tylko z roku na rok będzie ich mniej.
CZYTAJ: Lublin: radni zdecydowali o przyszłości trzech szkół
Kwestia tożsamości szkoły
Już kilka lat temu losy Szkoły Podstawowej nr 25 były zagrożone. Wtedy zapadła decyzja o włączeniu jej do Zespołu Szkół nr 1. Dziś szkoła decyzją większości radnych została zlikwidowana. Przeciwko byli radni Prawa i Sprawiedliwości. Radny Marcin Jakóbczyk tłumaczył, że ponad stuletnia tradycja Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego została zakończona. Dodawał, że stracą również uczniowie „dziewiętnastki”.
– Szkoła Podstawowa nr 25 straci tożsamość, bo nie będzie już imienia Broniewskiego – wskazał radny. – Zauważmy, że z tego faktu nie są zadowoleni ani rodzice ze Szkoły Podstawowej nr 25, ani ze Szkoły Podstawowej nr 19, bo to tutaj jest clou problemu. Po raz kolejny wracamy do tematu „dziewiętnastki” – szkoły z ogromnymi tradycjami, szkoły, która jest objęta patronatem ministerstwa edukacji Hiszpanii, szkoły, która zawsze przyciągała uczniów nie tylko ze swojego rejonu, ale także spoza, która będzie musiała opuścić swój gmach, przenieść się do „dwudziestki piątki”, ze swoją tożsamością, w gmach, który zapewnia gorsze warunki. Jednak „dziewiętnastka” była remontowana, była jednak dopieszczana także siłami rodziców, którzy teraz są naprawdę wzburzeni faktem, że odbiera się im coś, w co włożyli tyle trudu, tyle sił, tyle troski.
Innego zdania był przewodniczący Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka Piotr Choduń.
– Likwidacja – prawnie rzeczywiście tak to wygląda, natomiast jest to tak naprawdę połączenie dwóch szkół z racji, że i w jednej, i drugiej szkole jest zbyt mało uczniów – mówi przewodniczący Choduń. – Jeżeli chodzi o przemieszczenie do budynku szkoły 25 „dziewiętnastki”, to jest to podyktowane też tym, że IV Liceum Ogólnokształcące, które jest budynkiem praktycznie sąsiadującym ścianą – można powiedzieć, że to ten sam budynek, chociaż ma dwa adresy – potrzebuje więcej pomieszczeń, tym bardziej że już od kilku lat korzysta z kilku sal lekcyjnych, a wiemy, że w Śródmieściu raczej nie przybywa mieszkańców.
„Jesteśmy rozczarowani”
Do końca na zmianę stanowiska lubelskich radnych liczyli rodzice uczniów z obu podstawówek.
– Jesteśmy rozczarowani – mówi przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej nr 25 Dorota Kotowska. – Na pewno nie jest to zgodne z naszymi oczekiwaniami, ponieważ zarówno my, jak i rodzice z „dziewiętnastki”, nie chcemy żadnych zmian. Cały czas będziemy powtarzać to, że to IV LO ma problem, IV LO się nie mieści, więc niech miasto zainwestuje w jakiś lokal dla tej szkoły, która ma naprawdę bardzo dobrą ofertę. Nikomu nie urągamy. Każdemu z rodziców zależy na dobru dzieci. Jako rodzic, też jestem tego zdania.
Zmiany wejdą w życie wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego – 1 września 2025 roku.
Głosowanie radnych poprzedziła dość burzliwa dyskusja. Ostatecznie 18 radnych z klubu prezydenta zagłosowało „za”, 12 z PiS było „przeciw”.
MaK / opr. WM
Fot. Miasto Lublin