O ponad 300 przedmiotów, fotografii i dokumentów wzbogaciły się zbiory Państwowego Muzeum na Majdanku w 2024 roku. To efekt akcji „Pamiątki” zorganizowanej w ramach jubileuszu 80-lecia działalności Muzeum. Instytucja apelowała o przekazywanie obiektów związanych z jego historią.
CZYTAJ: Nie żyje Marianna Krasnodębska, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata
Wśród przekazanych muzeum obiektów znalazły się m.in. dwa kufry podróżne – jeden z nich zawierał płócienne worki transportowe wykorzystywane przez niemieckich żołnierzy do transportowania np. zboża czy jedzenia. Drugi należał do Else Ledermann – niemieckiej Żydówki, która nie przeżyła wojny.
– Drugi kufer na boku i na wieku ma napisy – mówi kierownik działu muzealiów Anna Surdacka. – Są tam dane właścicielki Elsy Sary Ledermann, kobiety, która pochodziła z miejscowości Gotha w Niemczech i znajdowała się w jednym z transportów. Trafiła do getta w Bełżycach. Poza tymi kuframi na strychu znajdowały się także nici – ponad 80 szpul fabrycznie nowych nici.
Były to między innymi nici, którymi szyte były mundury niemieckie.
Do muzeum trafiły także pamiątki po Jerzym Bargielskim, który w obozie aktywnie działał w ruchu oporu jako informator z ramienia Delegatury Rządu RP na Kraj. To fotografie, portret wykonany na Majdanku w 1942 r. oraz zbiór ponad 50 listów wysyłanych do rodziny z obozów.
Jest także kolekcja pamiątek po Henryku Wieliczańskim – lekarzu, żołnierzu Armii Krajowej i więźniu trzech niemieckich obozów – Majdanka, Auschwitz i Flossenbürga. Wraz z żoną został uhonorowany tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
PaSe / JZon / opr. PrzeG / LisA
Fot. Państwowe Muzeum na Majdanku