Do końca kwietnia 2025 roku przedłużono możliwość wykonywania bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. To laboratoryjne badania, skierowane do osób powyżej czterdziestego roku życia.
– Program umożliwia wykrycie wielu schorzeń w początkowej fazie, kiedy nie dają one jeszcze żadnych dolegliwości. – mówi lekarz rodzinny Janusz Matusiak. – Ten pakiet badań daje nam wgląd w wiele różnych rzeczy, ponieważ pozwala zobaczyć, czy nie rozwija się cukrzyca, czy funkcjonują prawidłowo nerki, czy mamy do czynienia z miażdżycą, czy nie mamy bezobjawowej dny moczanowej, czy nie zachodzi podejrzenie chorób nowotworowych w przewodzie pokarmowym. U mężczyzn sprawdzają, czy nie mamy do czynienia z istotnymi schorzeniami gruczołu krokowego.
CZYTAJ: Profilaktyka przedłużona. Z badań można skorzystać po raz kolejny
– Z programu może skorzystać każdy, który skończył 40 lat, nie korzystał wcześniej z programu lub skorzystał z niego, ale od ostatniego badania z tego programu minęło co najmniej 12 miesięcy. Skierowanie na badania jest generowane poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Można też to zrobić, odwiedzając laboratoria bądź przychodnie, gdzie takie badania są prowadzone – informuje rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Małgorzata Bartoszek.
– Żeby po raz pierwszy skorzystać z badań, wystarczy wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji MojeIKP lub w placówce medycznej, która uczestniczy w programie. Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka oraz wygenerowane zostanie e-skierowanie, a wtedy wystarczy zgłosić się do wybranej przez siebie placówki z dowodem tożsamości. Osoby, które korzystały z programu nie muszą ponownie wypełniać ankiety – dodaje Małgorzata Bartoszek.
W laboratorium analitycznym przy ulicy Narutowicza w Białej Podlaskiej w ubiegłym roku wykonano 30 tys. badań. Pacjenci placówki przyznają, że skorzystali już z takich świadczeń i zrobią to ponownie: – Badania wykrywają nawet nowotwory. Nie trzeba prosić lekarza o skierowanie – mówią.
– Na początku pacjenci nie chcieli się badać, bo „może coś wykryją”. Ale później zaczęli się zgłaszać – mówi kierownik bialskiego laboratorium Piotr Czarnacki. – W tym roku styczeń zaczęliśmy ospale, bo nie wszyscy wiedzieli, że badania zostały przedłużone. Ale teraz już widzimy, że akcja trwa.
W województwie lubelskim jest ponad 250 placówek, które wykonują takie badania. Ich wykaz znajduje się na stronie pacjent.gov.pl.
W naszym regionie od lipca 2021 roku do 8 stycznia tego roku z badań skorzystało już 400 tys. osób.
MaT / opr. ToMa
Fot. www.pexels.com