Kolędowanie w Trzech Króli
W Muzeum Wsi Lubelskiej w poniedziałek, 6 stycznia pierwsze wydarzenie w nowym roku – Kolędowanie w Święto Trzech Króli!
Organizatorzy zapraszają i zapowiadają: „Wraz z barwnym zespołem kolędników, wśród których będą członkowie KGW „Leonianki”, przemierzymy muzealną Wyżynę Lubelską. Odwiedzając kolejne zagrody, by być świadkami inscenizacji, przedstawianych przed gospodarzy. Po tej wędrówce zapraszamy gości na gorący poczęstunek”.
Wydarzenie zakończy wspólne śpiewanie kolęd w sali fortepianowej ratusza z Głuska.
Początek kolędowania w lubelskim skansenie o godz. 11.00.
Fot. Muzeum Wsi Lubelskiej
Gospel w kościele
W kościele Zwiastowania NMP oo. Franciszkanów w Zamościu w poniedziałek, 6 stycznia odbędzie się koncert Sienna Gospel Choir. To jeden z najbardziej cenionych zespołów gospel w Polsce, od ponad 20 lat koncertuje w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w znaczących wydarzeniach muzycznych, międzynarodowych festiwalach i projektach.
A w zamojskim koncercie towarzyszyć mu będzie znakomita Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.
Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Wstęp wolny.
Fot. materiał organizatora
Poetycka „Szyszka pinii” księdza Wierzbickiego
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w środę, 8 stycznia zaprasza na spotkanie z poetą i filozofem księdzem Alfredem Wierzbickim.
Wydarzenie połączone będzie z promocją najnowszego tomiku wierszy autora zatytułowanego „Szyszka pinii”.
To zbiór głęboko osobistych wierszy, które eksplorują fundamentalne pytania o Boga, ludzką kondycję i współczesne chrześcijaństwo. Autor odważnie pyta, gdzie jest Bóg w obliczu tragedii takich jak Bucza czy Mariupol. W poezji znajdziemy refleksję nad niesprawiedliwością, kondycją moralną społeczeństwa, a także intymny portret pustki i kruchości ludzkiego życia.
Wydarzenie odbędzie się w sali czarnej ośrodka przy ul. Grodzkiej 21. Rozpocznie się o godzinie 17.00. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Zińczuk.
Fot. archiwum RL
Filmowe gry w Miasto Movie
Początek roku w cyklu Warsztatów Kultury Miasto Movie to – jak mówią organizatorzy – kino eksploatujące koncepcję gier.
Nauka oraz historia pokazują, iż w zasadzie w każdej cywilizacji można doszukać się jakichś elementów związanych z grami. Szarady, logiczne zagadki i łamigłówki, gry zręcznościowe, sporty indywidualne jak i zespołowe, wreszcie gry karciane czy szeroko pojęty hazard są treścią niejednego filmu.
– Zimowe wieczory w naszym cyklu poświęcimy zatem na subiektywny przegląd tejże kinematografii. Tradycyjnie też nie będziemy się ograniczać do jednego gatunku, a raczej pokażemy pełne spektrum tego interesującego wątku. Pojawią się zarówno komedie, jak i dramaty, filmy współczesne oraz kultowe klasyki, kino fabularne i dokumentalne – mówi koordynator cyklu – Rafał Chwała.
Filmy można oglądać w sali widowiskowa Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro. Wstęp na pokazy jest wolny.
Program na styczeń 2025:
8 stycznia 2025, godz. 19.00 – „Wielki Szu”, reż. Sylwester Chęciński,
15 stycznia 2025, godz. 19.00 – „Wieczór gier”, reż. John Francis Daley, Jonathan Goldstein,
22 stycznia 2025, godz. 19.00 – „Intacto”, reż. Juan Carlos Fresnadillo,
29 stycznia 2025, godz. 19.00 – „Hazardziści”, reż. John Dahl,
Fot. Warsztaty Kultury w Lublinie
Wystawa Włodzimierza Maciejczyka
W piątek, 10 stycznia w Muzeum Józefa Czechowicza odbędzie się wernisaż wystawy prac Włodzimierza Maciejczyka.
Motywem przewodnim jest gra angielskich słów “Meet & Meat” – „spotkanie” i „mięso”. Artysta bada paradoksy ludzkiej natury, w których interakcje społeczne i potrzeba więzi są ściśle powiązane z przemocą, wyzyskiem i alienacją. Zestawienie tych dwóch słów staje się punktem wyjścia do głębokiej refleksji nad złożonymi relacjami między ludźmi, zwierzętami, naturą i sztuką. Maciejczyk eksploruje subtelne wątki łączące ludzi w społeczeństwie. Jego prace prowokują nas do refleksji nad naturą konfliktów, rolą relacji w budowaniu pokojowego współistnienia. Artysta stawia przed nami pytania dotyczące naszego okrutnego stosunku do zwierząt i przyrody, a także kwestii wartości sztuki we współczesnym świecie, która często staje się towarem.
Włodzimierz Maciejczyk (ur. 2001) – jest artystą intermedialnym, malarzem, rzeźbiarzem oraz performerem. Absolwent Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych UMCS. Jest laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień, krajowych i międzynarodowych m.in: I nagrody II Biennale Sztuki VIA CARPATIA 2023 czy “Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych 2024”.
Wernisaż w Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3 rozpocznie się o godz. 18.00.
Fot. materiał organizatora
„Zwykły chłopak”
Łukasz Horbów to artysta wizualny, którego praktyka oscyluje wokół dźwięku, działań.
W Galerii Pomost w piątek 10 stycznia wernisaż fotografii Łukasza Horbówa „Zwykły chłopak”.
Łukasz Horbów to artysta wizualny, którego praktyka oscyluje wokół dźwięku, działań przestrzennych i poezji. Jego rozumienie świata koncentruje się na wizji człowieka wyalienowanego, który stopniowo zdaje sobie sprawę z dramatu sytuacji, w jakiej się znajduje. Autor sam identyfikuję się z tą wizją, ale ilustruje ona też dla niego szerszy mechanizm adaptacyjny.
Wernisaż w Galerii Pomost, przy ul. Kiepury 5a, rozpocznie się o godz. 18.00.
Fot. Galeria Pomost Facebook
Fot. SuPer / opr. ToMa
Fot. archiwum RL