Zmarła kapitan Marianna Krasnodębska, oficer Armii Krajowej. Była dowódcą drużyny i łączniczką Armii Krajowej z Żydowską Organizacją Bojową w Piaskach.
– Całe życie poświęciła Polsce – tak Mariannę Krasnodębską wspomina dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Robert Derewenda. Jak podkreśla, nie tylko w czasie okupacji hitlerowskiej, ale także w okresie PRL-u działała na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. – Można powiedzieć, że właściwie całe życie wpisała w polską drogę do niepodległości. Bo jako żołnierz Armii Krajowej była zaangażowana w walkę o wolną Rzeczpospolitą. Ale również po II wojnie światowej zaangażowała się w działania, które zmierzały do tego, aby utrzymać polską tożsamość i kulturę, aby odzyskać polską suwerenność, którą wreszcie odzyskaliśmy na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.
Jej rodzina przez cały okres okupacji pomagała Żydom z getta w Piaskach. Marianna Krasnodębska (wtedy Jarosz) nosiła do getta żywność, organizowała dostawy amunicji, a także blankiety fałszywych dokumentów. W Piaskach w 1941 roku powstało getto, które pełniło rolę tranzytową. Rotacyjnie przybywały tam transporty Żydów z Niemiec, Czech, Słowacji i innych terenów okupowanej Polski. W gospodarstwie Jaroszów, podczas łapanek i wywózek, ukrywali się znajomi Żydzi. Niektórzy z nich przeżyli wojnę.
Wspominając Mariannę Krasnodębską, Zdzisław Niedbała z kancelarii prezydenta Lublina, przypomniał właśnie jej pomoc dla Żydów zgromadzonych w getcie w Piaskach.
– Pomagała Żydom dostarczając im żywność, materiały bojowe i dokumenty. Jej rodzina ukrywała także Żydów. Po wojnie miała z tego powodu problemy z prasą. Za działalność na rzecz niepodległości Polski zapłacili wysoką cenę, bowiem jej dziadek i czterech braci straciło życie w czasie II wojny światowej.
CZYTAJ: Urodziny bohaterki. Marianna Krasnodębska kończy 101 lat
Kapitan Marianna Krasnodębska pseudonim „Wiochna” wraz z rodziną w 2001 roku została odznaczona medalem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. W 2008 roku otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2020 roku została wyróżniona m.in. medalem „Pro Bono Poloniae” oraz awansowana na stopień kapitana. Zmarła w wieku 101 lat.
CZYTAJ: Jubileusz Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Marianna Jarosz-Krasnodębska ma 100 lat
PaSe / opr. PrzeG
Fot. archiwum RL