W nocy z 5 na 6 stycznia w hotelu Beverly Hilton w Beverly Hills w Los Angeles odbędzie się 82. ceremonia wręczenia Złotych Globów. Rozpocznie się o godzinie 20.00 czasu obowiązującego w Los Angeles. W Polsce będzie wtedy godzina 5.00 6 stycznia – przypomina Informacyjna Agencja Radiowa.
Złote Globy to najważniejsze, obok Oscarów, nagrody filmowe w Hollywood, uważane za oscarowy barometr. Przyznawane są filmowcom przez dziennikarzy w dwóch dziedzinach – filmu i telewizji. Każda z nich zawiera kilkanaście kategorii, między innymi najlepszy aktor, reżyser, film dramatyczny czy komediowy.
CZYTAJ: Powstawał w Lubelskim, doceniony w Hollywood. „Prawdziwy ból” będzie złoty? [ZDJĘCIA]
Wśród kandydatów do nagrody Złotych Globów jest film „Prawdziwy ból” w reżyserii Jessego Eisenberga. Kręcony między innymi w Lublinie i Krasnymstawie, obraz został nominowany w czterech kategoriach: najlepszy musical lub komedia, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor pierwszoplanowy oraz najlepszy aktor drugoplanowy.
W tym roku wśród nominowanych tytułów w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny znalazł się duńsko-polsko-szwedzki film „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna. Za zdjęcia odpowiadał Michał Dymek, za montaż Agnieszka Glińska. Scenografię przygotowała Jagna Dobesz, a kostiumy Małgorzata Fudala. Polskim producentem jest Mariusz Włodarski. Obraz Magnusa von Horna to opowieść inspirowana postacią Dagmar Overby – kobiety skazanej za zabójstwo kilkanaściorga dzieci w Danii na początku XX wieku.
CZYTAJ: Hollywoodzki gwiazdor kręcił film w Lublinie. Teraz chce zostać Polakiem
Złote Globy są wręczane od 1944 roku to jedna z najważniejszych nagród przyznawanych dla najlepszych twórców filmowych i serialowych na świecie. Za Złote Globy odpowiada Golden Globe Foundation, która w 2023 roku zastąpiła rozwiązane Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.
Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej zostało założone w 1943 roku w Los Angeles przez grupę dziennikarzy piszących o Hollywood w prasie zagranicznej. Chcieli oni sformalizować swoje stosunki z amerykańskimi wytwórniami filmowymi i ułatwić publikowanie informacji o przemyśle filmowym w zagranicznej prasie. Jedną z decyzji stowarzyszenia było utworzenie nagród filmowych.
W historii przyznawania Złotych Globów, dotychczas najwięcej – siedem – statuetek zdobył film „La La Land” w reżyserii Damiena Chazelle’a z 2016 roku. Po jednej mniej mają na koncie filmy: „Lot nad kukułczym gniazdem” Miloša Formana z 1975 roku oraz „Midnight Express” w reżyserii Alana Parkera z 1978 roku. Wśród filmów, które otrzymały pięć statuetek jest ubiegłoroczny zwycięzca – film Christophera Nolana „Oppenheimer”, który został doceniony, między innymi w kategorii najlepszy film dramatyczny, najlepszy aktor dramatyczny i najlepsza muzyka.
Najczęściej nagradzani reżyserzy to: Francis Ford Coppola i Oliver Stone. Wśród najczęściej nagradzanych Złotymi Globami aktorów są: Meryl Streep, Barbra Streisand, Tom Hanks, Paul Newman, Jane Fonda i Julie Andrews.
Najmłodszym zwycięzcą w historii nagrody był 9-letni Ricky Schroder za rolę w filmie „Mistrz” z 1979 roku. Najstarszym natomiast Ennio Morricone, który w wieku 87 lat otrzymał Złoty Glob za muzykę do filmu „Nienawistna ósemka” z 2015 roku.
Informacyjna Agencja Radiowa / RL / opr. ToMa
Fot. materiał dystrybutora filmu „Prawdziwy ból”