Jesteśmy w środku sezonu grypowego. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, tygodniowo w kraju lekarze diagnozują grypę u 45-50 tysięcy osób.
CZYTAJ: Grypa szaleje. Jak uchronić się przed groźnym wirusem?
– Przebieg zachorowań na grypę jest w tym roku bardzo ciężki – mówiła w Radiu Lublin ordynator Oddziału Dziecięcych Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie dr Barbara Hasiec. – Często u dzieci występują zapalenia mięśni, w tym musimy pamiętać, że może wystąpić zapalenie mięśnia sercowego. Mieliśmy dwa przypadki właśnie z powikłaniami sercowymi. Występują zapalenia płuc. Wirus grypy, z racji swojego przebiegu, wnika do dróg oddechowych i potem łatwo dostają się inne zakażenia bakteryjne. Mogą to być nie tylko zakażenia krztuścem czy mykoplazmą. Obserwując to co się dzieje w tym sezonie, to rzeczywiście grypa zaatakowała nas bardzo ostro – dodaje.
W Oddziale Dziecięcych Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego jest 100% obłożenie pacjentów. Lekarze przypominają, że jednym ze skutecznych sposobów profilaktyki są szczepienia. Zalecają także noszenie maseczek w miejscach publicznych.
Początek 2025 roku charakteryzuje się również dalszym wzrostem liczby zachorowań na krztusiec i RSV.
RMaj / opr. PaW
Fot. Przemysław Guzewicz