Dworzec Lublin działa już od roku. Jak oszacował Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie, skorzystało z niego już ponad 3 mln pasażerów.
To największe centrum komunikacyjne regionu, a podróżujący są zadowoleni.- Architektura robi wrażenie. Słyszałem, że budynek zdobył nawet jakąś nagrodę – mówi jeden z nich. – Jest miło, przestronnie. Ludzie się nie tłoczą. Dobrze się tu człowiek czuje – dodaje.
CZYTAJ: Lubelski dworzec doceniony na świecie. Zdobył „architektonicznego Oscara” [ZDJĘCIA, WIDEO]
– Ten rok oceniam pozytywnie – zaznacza dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie Grzegorz Malec. – To tylko dwanaście miesięcy, a już ten obiekt wpisał się w krajobraz Lublina. Najważniejsza rzecz to oczywiście komunikacja. Po to ten węzeł przesiadkowy budowaliśmy, żeby lepiej skomunikować miasto i region. Statystyki mówią same za siebie. Już mamy ponad 75 kierunków, a właściwie destynacji (celów podróży – red.) – dodaje.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, obecnie z nowego dworca korzysta około 85 przewoźników, którzy realizują z niego 850 kursów dziennie w ponad 70 kierunkach krajowych i międzynarodowych (m.in. Bonn, Lyon, Marsylia, Budapeszt, Praga, miasta na Ukrainie, Gdańsk, Toruń oraz lotniska na Okęciu i w Świdniku). Obiekt oraz jego okolice obsługują 23 linie komunikacji miejskiej oraz linia nocna N3.
– Chcieliśmy się pochwalić tym, że ten dworzec zbiera nagrody ogólnoświatowe. Było ich wiele – podkreśla zastępca prezydenta do spraw inwestycji rozwoju Tomasz Fulara. – Ten dworzec dzisiaj obsługuje ponad 8 tysięcy pasażerów. Jest bardzo dobrze zlokalizowany. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie dworca kolejowego, co powoduje, że mieszkaniec Lublina i regionu może dojechać do Lublina i pojechać w każde dowolne miejsce na świecie. I w dodatku zrobić to w przyjemnych, miłych, ekologicznych warunkach. Ten dworzec jest budynkiem, który chyba na dzień dzisiejszy w Polsce i w Europie jest najbardziej ekologicznym obiektem tego typu – dodaje.
Fulara powiedział, że dworzec obsługuje około 250 tysięcy podróżnych miesięcznie, ale spodziewa się, że niedługo będzie ich jeszcze więcej. Jak przypomniał, do 28 lutego 2025 Urząd Marszałkowski dał czas przewoźnikom na przeniesienie się ze starego dworca PKS przy al. Tysiąclecia do nowego obiektu.
Jakie są plany na przyszłość? – W pierwszej kolejności przejęcie tej resztki przewoźników – zaznacza Malec. – Do końca lutego mają umowy na starym dworcu. Od marca praktycznie cały ruch będzie operował z naszego dworca. Będziemy też rozwijać funkcjonalność obiektu. Właściwie co miesiąc, co dwa pojawiają się jakieś nowinki, na przykład bagażownia – dodaje.
LilKa / PAP / opr. PaW
Fot. Piotr Michalski