“Bombkowy koncert”w Filharmonii
Koncert Grupy MoCarta odbędzie się w poniedziałek, 16 grudnia w Lublinie. Muzycy wprowadzą uczestników w świąteczny klimat.
Grupa MoCarta to kabaretowy kwartet smyczkowy występujący na scenie od blisko 30 lat. Podstawą ich repertuaru są dowcipy muzyczne oraz sytuacyjne, zazwyczaj oparte na skojarzeniach muzycznych.
W skład zespołu wchodzą skrzypkowie Filip Jaślar i Michał Sikorski, altowiolista Paweł Kowaluk oraz wiolonczelista Bolesław Błaszczyk.
“Bombkowy koncert” to ulubione utwory kwartetu, a także wizyta Mikołaja ze Śnieżynką i zbłąkanego wędrowca. Wspólnie z artystami publiczność zaśpiewa kolędy i pastorałki.
Koncert rozpocznie się o 19.00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
Fot. Krzysztof Radzki / archiwum RL
“Głosy przodków” w CSK
Paraobrzęd “Głosy przodków” to wyjątkowy koncert, na który w poniedziałek, 16 grudnia zaprasza Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
To wydarzenie inspirowane światem kultury i muzyki tradycyjnej dedykowane przywoływaniu i praktykowaniu pamięci o przodkach. Podczas koncertu zabrzmią stare wiejskie pieśni weselne i lamenty pogrzebowe.
Wystąpią: Ewa Grochowska (śpiew), Robert Kuśmirowski (głosy dawne, przywołane, ożywione), Marcin Sudziński (elektronika), Piotr Wróbel (puzon, tuba).
Po koncercie artyści zapraszają do rozmowy o muzyce i jej tworzeniu, przenikaniu się światów, o przodkach i pamięci.
Początek koncertu o 19.00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Fot. Centrum Spotkania Kultur
Kolędy z Zakopower
Wieczór kolędowy z zespołem Zakopower oraz Kapelą Sebastiana Karpiela Bułecki proponuje we wtorek, 17 grudnia Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Oznacza to dwa różne, przeplatające się koncerty w czasie jednego wieczoru. Program to tradycyjne polskie kolędy i podhalańskie pastorałki. Utwory w góralskim wykonaniu na tradycyjnych instrumentach mieszają się z nowocześnie zaaranżowanymi.
Podczas koncertu zabrzmią tradycyjne kolędy ale także utwory okołoswiąteczne jak piosenka Skaldów „Będzie kolęda” czy nawet „Feliz Navidad”.
Początek koncertu o 19.00 w Sali Operowej CSK.
Fot. Centrum Spotkania Kultur
Gwiazdy zaśpiwają dla małych pacjentów
Urszula, Krystyna i Wojtek Cugowscy, Natalia Wilk i Tomasz Momot, Kabaret Smile, Zespół Vox, Piotr Selim, Marek Majewski oraz chórek dziecięcy Studia Wokalnego i Rehabilitacji Głosu Bluelife-Art wystąpią podczas wyjątkowego koncertu w Lublinie.
Artyści zaśpiewają dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Koncert pomoże sfinansować wielkie przedsięwzięcie, jakim jest utworzenie zewnętrznego placu zabaw koło szpitala. Do tej pory nie było takiego miejsca dla dzieci. Pacjenci leczeni w oddziałach, a mogący w okresie letnim wychodzić na zewnątrz, będą mogli wraz z opiekunami spędzać rodzinny czas na placu zabaw. A motywem przewodnim placu ma być morska latarnia.
Koncert rozpocznie się o 18.00 w Sali Operowej CSK w Lublinie.
Fot. materiał organizatora
Kino z „Inspirą”
Z kolei Kino CSK zaprasza w czwartek, 19 grudnia na “Noce i dnie”. Po seansie zaplanowano Filmoterapię z „Inspirą”.
Film w reżyserii Jerzego Antczaka ukazuje dzieje dwóch pokoleń rodziny Niechciców. Tłem tej rodzinnej historii są przemiany zachodzące w polskim społeczeństwie w 19 i na początku XX wieku. W rolach głównych występują Jadwiga Barańska, Jerzy Bińczycki, Stanisława Celińska i Władysław Hańcza.
Po seansie odbędzie się Filmoterapia z „Inspirą”. Będzie można podzielić się swoimi odczuciami i refleksjami, na temat filmu. W spotkaniu wezmą udział Magdalena Rozmus – psycholog i prezeska Fundacji “Inspira” oraz Iga Wójtowicz, dziennikarka Radia Lublin.
Początek seansu w kinie CSK w Lublinie o godzinie 18.00.
Fot. Centrum Spotkania Kultur
Teatr Centralny zaprasza
Dwie propozycje dla widzów ma w piątek, 20 grudnia Teatr Centralny. Wieczorem zaplanowano premierowe przedstawienie pod tytułem “Branżowcy: Jak dorosnę – zostanę aktorem”.
Scena Komedii Teatru Centralny zaprasza na premierę pilotażowego odcinka serialu „Branżowcy”. Będzie to cykl filmowych historii, które z przymrużeniem oka pokażą kulisy pracy na różnych stanowiskach.
Jak wygląda precasting i casting? Jak sprostać wymaganiom reżysera czy scenarzysty? Co warto, a czego lepiej nie mówić na planie? O tym wszystkim w przedstawieniu, które widzowie zobaczą o 18.00 w Centrum Kultury w Lublinie.
Po seansie zaplanowano spotkanie z twórcami: Magdaleną Stec, Przemysławem Buksińskim, Dariuszem Jeżem i Wojciechem Kaproniem.
Fot. Centrum Kultury w Lublinie
Kolejna premiera Teatru Centralnego czeka nas o godzinie 19.00. Widzowie zobaczą wówczas sztukę na podstawie „Cyberiady”, arcydzieła Stanisława Lema. To połączenie baśni, powiastki filozoficznej, satyry i brawurowego eksperymentu językowego.
Adaptacji wybranych historii z tej kultowego cyklu podjął się reżyser Daniel Adamczyk.
Spektakl jest adaptacją historii, opowiadających o perypetiach dwóch wybitnych konstruktorów. Podczas swoich kosmicznych podróży po wszechświecie zamieszkałym przez roboty i maszyny, dwóch prześcigających się w pomysłach przyjaciół podejmuje misję rozwikłania problemów trawiących państwa-planety, ich władców i mieszkańców.
“Cyberiada” to spektakl dla widzów dorosłych, rekomendowany dla osób od 11. roku życia.
Fot. Centrum Kultury w Lublinie
SzyK / opr. ToMa
Fot. główne Krzysztof Radzki / archiwum RL