Twórczość ukraińska i białoruska na festiwalu w Lublinie
W Lublinie rozpoczyna się 3. edycja Festiwalu Bliski Wschód – pod hasłem „Strategiczny Las”. W tym roku organizatorzy w sposób szczególny skupili się na twórczości tanecznej artystów z Białorusi, z udziałem zaproszonych tancerzy z Ukrainy i Polski.
To wyjątkowa okazja do spotkania artystów różnych dyscyplin, którzy, w obliczu wojny w Ukrainie i opresji reżimu łukaszenkowskiego, mają ograniczoną możliwość współdziałania i tworzenia trwałych relacji.
Festiwal będzie prezentował bogatą, kulturowo osadzoną twórczość białoruską i ukraińską, która łączy dziedzictwo pokoleń z najnowszymi, alternatywnymi trendami w sztuce współczesnej. Spektakle, choć naznaczone doświadczeniami wygnania, stanowią niezwykle wartościowy i unikatowy punkt styku między tradycją a nowoczesnością.
Festiwal potrwa do 15 grudnia, szczegółowy program, dostępny jest na stronie CK.
Fot. ck.lublin.pl
Bitwa o kulturę
Sztuczna inteligencja (AI) dynamicznie wkracza do różnych dziedzin życia, a kultura nie jest wyjątkiem. Jej potencjał do rewolucjonizowania sposobów tworzenia, zarządzania i udostępniania treści kulturowych jest ogromny.
Wraz z tymi możliwościami pojawiają się także istotne zagrożenia, takie jak naruszenia praw autorskich, etyczne dylematy oraz ryzyko zdominowania kultury przez algorytmy. O tym – między innymi – podczas BITWY O KULTURĘ w Teatrze Starym.
Do rozmowy zapraszają Marcin Stachowicz – publicysta i krytyk filmowy oraz Dariusz Majerek z Wydział Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej, a spotkanie poprowadzi Kaja Klimek.
Wydarzenie rozpocznie się we wtorek (10.12) o godz. 18.00 i będzie transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego.
Fot. www.teatrstary.eu
Kryminalne Czwartki w Lublinie
12 grudnia o godz. 18.00 w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin odbędzie się kolejna edycja Kryminalnych czwartków w Lublinie – spotkanie z Igorem Brejdygantem poprowadzi Agata Koss-Dybała
Igor Brejdygant – polski scenarzysta, pisarz, reżyser, fotograf i aktor. Syn aktora Stanisława Brejdyganta, brat Krzysztofa Zalewskiego. Urodził się w 1971 r. w Poznaniu. Studiował na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Autor powieści kryminalnych “Paradoks” (na podstawie książki powstał serial), “Szadź”, “Rysa”, “Układ”, “Spirala”, “Splątanie”. Brejdygant napisał także scenariusze do filmów “Zbrodnia”, “Prosta historia o morderstwie”, seriali “Ultraviolet” oraz “Szadź” i “Szadź 2”. Jego opowiadania ukazały się w tomach “Opowiem ci o zbrodni”. W Lublinie porozmawiamy o jego najnowszej książce “Uwolniona”.
Spotkanie w Polskim Radiu Lublin przy ul Obrońców Pokoju 2, rozpocznie się o godz.18.00. Streamingowane będzie na www.radio.lublin.pl; profilu Radia Lublin i Stowarzyszenia Radia Lublin na Facebooku i radiowym kanale YouTube.
Festiwal Sztuki Kobiet – Demakijaż
W Lublinie rozpoczyna się 9.edycja Festiwalu Sztuki Kobiet – Demakijaż. Jak mówią organizatorzy, impreza to odkrywanie kobiecej sztuki w jej najpiękniejszej i najbardziej różnorodnej odsłonie:
Z całego świata przywędrowały do nas historie, które poruszają, inspirują i zachęcają do głębszego zrozumienia doświadczeń kobiet w ich wielu wymiarach – od osobistych przeżyć po ważne społeczne kwestie. W tym roku wybierzemy się na nowe tematyczne ścieżki, ale wrócimy także do tych, które już znamy z poprzednich edycji Festiwalu. Po raz kolejny pokażemy kobiecą twórczość z innej perspektywy. Zobaczymy ją przez pryzmat kina, muzyki, sztuki rękodzielniczej oraz gorących dyskusji o tym, jak kobieca sztuka może inspirować i łączyć.
Festiwal oficjalnie otworzy film „Tako rzecze Peaches”, który stanowi zapis drogi życiowej kanadyjskiej artystki Merrill Nisker.
Festiwal potrwa do 15 grudnia, program dostępny jest na stronie wydarzenia.
Fot. Demakijaż FB
34. Mikołajki Folkowe
12 grudnia w Lublinie rozpoczynają się 34. Mikołajki Folkowe. Legendarna impreza przybliża szeroko pojętą kulturę ludową oraz jej funkcjonowanie we współczesnym świecie. W programie nie zabraknie warsztatów oraz koncertów uznanych gwiazd, jak i dopiero początkujących, studenckich zespołów.
– Mikołajki Folkowe od lat – niezmiennie – są świętem miłośników dobrej muzyki – corocznie podkreślają jej organizatorzy.
Mikołajki Folkowe potrwają do niedzieli (15.12). Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie wydarzenia.
Fot. FB
RL
Zdjęcie główne – fot. Piotr Michalski