Trwają świąteczne powroty. O bezpieczeństwo podróżnych dbają też służby kolejowe i przypominają, że żółte naklejki na przejazdach kolejowych zapobiegają tragediom.
– W kryzysowej sytuacji informacje zamieszczone na naklejce umożliwiają m.in. szybką lokalizację przejazdu – mówi naczelnik monitorowania biura bezpieczeństwa Polskich Linii Kolejowych, Ryszard Włoszczyna. – Wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe w całym kraju zarządzane przez PKP PLK i objęte programem żółtej nalepki znajdują się w bazie systemu. Dyżurujący przy numerze ratunkowym 112 po przekazaniu tych informacji wiedzą, na którym przejeździe kolejowo-drogowym doszło do sytuacji niebezpiecznej.
CZYTAJ: Jak zachować się na przejeździe kolejowym w sytuacji kryzysowej? [ZDJĘCIA, WIDEO]
A jak zachować się na przejeździe kolejowym, kiedy utkniemy między rogatkami? Przypominają o tym służby kolejowe: żeby ratować życie, można wyłamać rogatki. Wyłamują się one jeśli najedziemy na nie z niewielką siłą samochodem.
– Jeśli pojazd utknie między rogatkami, żeby ratować życie, należy je wyłamać i zjechać z torów – przypomina naczelnik monitorowania biura bezpieczeństwa Polskich Linii Kolejowych, Ryszard Włoszczyna. – Na czym polega wyłamanie rogatki? Podjeżdżamy do niej i jeżeli samochód działa lub jeżeli mamy taką możliwość, wyłamujemy ją w poziomie wzdłuż drogi. Rogatka powinna zostać wyłamana równolegle do drogi. Jest tam bardzo mało skomplikowane urządzenie, tzw. bezpiecznik, który pozwala przy użyciu niewielkiej siły wyłamać taką rogatkę. To może nas uratować, umożliwiając zjechanie z przejazdu.
Co nam grozi za wyłamanie rogatek?
Jakie są tego konsekwencje, tłumaczy inspektor z komendy regionalnej Straży Ochrony Kolei w Lublinie, Mariusz Mazurkiewicz: – Wyłamanie takiego drąga jest wykroczeniem. Wiąże się to z grzywną, której wysokość zależy od tego, jak to wykroczenie zostało popełnione. A koszt takiego bezpiecznika to w tej chwili około 50 zł. To niewiele w porównaniu do życia ludzkiego.
CZYTAJ: Ranni i wielomilionowe straty. Kolejny wypadek na torach [WIDEO]
Na każdym przejeździe kolejowo-drogowym znajdują się tzw. żółte naklejki, na których znajdują się ważne telefony, z których można skorzystać gdy np. urządzenia przejazdowe nie działają lub gdy samochód zgasł na przejeździe. Takie żółte naklejki umieszczone są na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na słupku, do którego przymocowane jest ramię rogatki.
W całym kraju od początku roku doszło do ponad 150 wypadków na przejazdach kolejowych, 16 osób zostało ciężko rannych, a 42 osoby poniosły śmierć na miejscu.
RyK / opr. LisA
Fot. archiwum